Metelkova je znano zbirališče mladih, ki so željni alternativnih oblik zabave. Kakšna usoda čaka mlade, ki tam preživljajo svoj prosti čas?

Pet vprašanih kandidatov meni, da ima Metelkova pomembno kulturno vlogo. (Foto: Saša Despot/dokumentacija Dnevnika)

Kandidati se strinjajo, da ima Metelkova pomembno kulturno vlogo. Metka Tekavčič bi tovrstno kulturo razširila tako, da bi uredila še ulico, ki bi postala zbirališče mladih ne glede na njihove glasbene nazore, do tja pa bi vozili avtobusi, ki bi bili ponoči brezplačni. Miha Jazbinšek bi alternativno obliko kulture razširil tako, da bi oživil še južne ploščadi od Metelkove do Slovenskega etnografskega muzeja. Zoran Janković pa območja ne bi razširjal, zagotavlja pa, da bi z avtonomno skupnostjo Metelkova mesto, ki upravlja Metelkovo, še naprej partnersko sodelovali, tako da bi bile mladim na Metelkovi tudi v prihodnje na voljo ustvarjalne delavnice, koncerti in drugi programi, pravi.

Dijaki med šolskim letom pripravljamo številne projekte za mlade, a udeležba je nizka. Problem vidimo v tem, da je sodelovanje javnih zavodov ter ostalih institucij pri tovrstnih projektih slabo, saj prek njih težko posredujemo informacije do ciljne publike. Ali je v interesu MOL sodelovati pri informiranju in spodbujanju mladih k sodelovanju pri projektih, ki jih organizirajo mladinske organizacije? Na kakšen način bi sodelovanje lahko potekalo?

Jazbinšek je prepričan, da lahko MOL največ naredi z zagotavljanjem prostorskih možnosti, ki jih ima občina preveč, denimo dvorane in pisarne v nekdanjih občinskih stavbah in stavbah krajevnih skupnosti. Za posredovanje informacij pa je po njegovem najustreznejši svetovni splet in dostop do internih mestnih omrežij. Cilj Zofije Mazej Kukovič je vzpostavitev enotne informacijske platforme, kjer bi ponudniki in interesenti dostopali do informacij, medtem ko Mojca Kucler Dolinar dvomi, da je problem v informiranju (kot trdijo v DSL), temveč meni, da je v motivaciji mladih - četudi so ti informirani - rešitev pa vidi v projektih, v katerih mladi aktivno sodelujejo, in zato podpira predvsem pobude, ki nastanejo od "spodaj navzgor".

Dijaki razmišljamo o izvedbi projektov na prostem, a nas visoke najemnine javnih površin odvrnejo od izvedbe. Ali bo MOL pod vašim županovanjem omogočila neprofitnim organizacijam brezplačen najem javnih površin (kot na primer Prešernov trg in podobno dalje) za namen izvajanja projektov, ki so v javnem interesu?

Mladi bi več prireditev pripravili na javnih površinah, kot je Prešernov trg, a jih od tega odvrnejo vidoke najemnine. (Foto: Jaka Adamič/dokumentacija Dnevnika)

Mazej-Kukovičeva bi dala javne površine v najem za simbolično ceno, Jazbinšek bi jih dal brezplačno, strinja se Kucler-Dolinarjeva, Tekavčičeva pa pravi, da bi bilo treba ob brezplačnem najemu še jasno opredeliti javni interes in izdelati kriterije za tak najem javnih površin. Medtem pa ostale kandidate Janković pouči, da to možnost neprofitne organizacije v Ljubljani že imajo.