Koalicija - po pričakovanju - nad ustanovitvijo komisije ni pokazala nobenega navdušenja. Prav tako včeraj pa so z okrajnega sodišča v Ljubljani sporočili, da so opravili preizkus obtožnega predloga v zadevi Patria ter odredili njegovo vročitev vsem obdolžencem. Na sodišču sicer niso želeli povedati, kakšni so rezultati preizkusa, neuradno pa je bilo mogoče izvedeti, da je obtožni predlog zoper Janeza Janšo, Toneta Krkoviča, Jožeta Zagožna, Walterja Wolfa in Ivana Črnkoviča utemeljen.

A predlagatelji preiskave - poslanci SDS in SNS - so še vedno prepričani, da je prava mreža za afero Patra bolj na levi kot na desni. Preiskovalno komisijo tako zahtevajo zato, ker so preiskovani nosilci javnih funkcij vplivali na volitve 2008, ker so v javnosti ustvarjali napačen vtis in ker so odpravili parlamentarno komisijo za preprečevanje korupcije. "Lanske napovedi se uresničujejo, da se bo afera še dolgo zlorabljala v politične namene, politično motivirani obtožni predlogi pa so samo nov dokaz o politični motiviranosti afere," je v imenu predlagateljev dejal Zvonko Černač (SDS). Preiskovanec bo tisti del politike, ki ne deluje le javno, pač pa predvsem v ozadju in ustvarja paradržavo, je bil slikovit Černač. Če koalicija ne bo sodelovala v komisiji, bo samo dokazala, da je imela prste zraven, je še pribil.

Eva Irgl (SDS) je spomnila o podpisu pisma o nameri med MORS in Viatorjem&Vektorjem maja 2004 o nakupu osemkolesnikov, katerega osnovni namen je bil razdeliti si dobičke. Ker je posel padel v vodo, se je rodila afera Patria, je nekoliko poenostavila vzgibe za ustanovitev komisije Irglova, potem pa naštela še kar nekaj poslov, ki naj bi kazali na modus delovanja sedanje oblasti - na klientelizem. Z obtožnim predlogom se je čakalo tako dolgo, da so lahko "notri pripeljali" Janšo, je prepričana poslanka SDS. Tudi včerajšnja objava okrajnega sodišča je v službi levice, ki očitno potrebuje podporo na lokalnih volitvah, je še dejala Irglova.

"Ivana Janšo je strah, zato komisija," je dejal v imenu Zares Tadej Slapnik. Sodbo o tem, ali je kdo kršil zakon, naj sprejme sodišče, zato je zahteva za ustanovitev preiskovalne komisije popolna zloraba instituta preiskave. Po drugi strani je Janez Ribič (SLS) dejal, da se v njihovi stranki strinjajo z ustanovitvijo preiskovalne komisije, ker izpolnjuje vse zakonske pogoje. "Sem slišal od udarnega tandema Černač-Irgl toliko laži in insinuacij, kot že dolgo ne," pa je predstavitev stališč stranke LDS začel Anton Anderlič. Dejal je, da bodo poslanci LDS sodelovali v komisiji, če bodo vabljeni, in pri tem spomnil, da so takšno komisijo že imeli, pa jo je državni zbor zaradi pritiska sedanje opozicije ukinil. Dušan Kumer (SD) je šel celo dlje in dejal, da so tisto tako imenovano Cviklovo komisijo ukinili s kršitvijo poslovnika, v zahtevi za novo preiskavo pa tudi niso vključeni tisti, ki so sodelovali pri nakupu vozil Patria, pač pa tisti, ki so na nepravilnosti opozarjali.

Mnogi na levici sanjajo Janeza Janšo v črtasti obleki za rešetkami, zato se kar naprej rojevajo nove afere, je ob spominjanju na afere orožje, Vič-Holmec in Depala vas, s katerimi je želela po njegovih besedah levica diskreditirati Janšo, slikovito dejal Vinko Gorenak (SDS). Melita Župevc (SD) meni, da je zahteva opozicije "najbolj groba zloraba orodja preiskovalne komisije v zgodovini DZ." "Samo en namen ima ustanovitev te komisije, to je, da dobite relevantno dokumentacijo," je še dodala Župevčeva. France Cukjati (SDS) pa se je ponovno vrnil v preteklost in sklenil, da je afera namenjena le diskreditaciji predsednika SDS Janeza Janše: "Tisti, ki Janšo poznamo, vemo, da so to podtikanja, da je to nadaljevanje državljanske vojne."