Kot za večino ostalih poklicev javnega sektorja tudi za policiste in carinike v času stavke veljajo omejitve, saj predpisi za primer stavke določajo nujne naloge, ki jih morajo opraviti.

"Naloge, ki so povezane z varnostjo državljanov, bodo policisti opravljali vestno kot doslej. Tiste naloge, ki nimajo nujnega značaja, pa se bodo izvedle, ko bo stavka končana," je za STA pojasnil predsednik Policijskega sindikata Slovenije Branko Prah.

Stavka se bo po njegovih besedah poznala pri zadevah, ki so manjšega pomena. "Če v kakšnem križišču ne bo policista, bo morda potrebno čakati nekoliko dlje," je kot primer navedel Prah. Ob tem pa je dodal, da policisti ne bodo izrekali kazni za prekrške, ki jih sicer vsakodnevno kaznujejo, kar se bo poznalo v proračunu. Ukrepali bodo le takrat, ko so dolžni in jim to predpisuje zakon.

Podobno pravi generalni sekretar Sindikata policistov Slovenije Franci Frantar. Poudarja, da bodo naloge med stavko izvajali strokovno, zakonito in temeljito. "Pri nekaterih ukrepih bomo morda nekoliko bolj temeljiti kot običajno, po drugi strani nas bo na cestah mogoče manj, odvisno od poteka pogajanj," je za STA dejal Frantar.

V sindikatu policistov so sicer že pred dnevi javno pozvali zaposlene v policiji, naj se v okviru zakonskih možnosti odločajo za izrekanje milejših ukrepov, opozoril in opominov, namesto denarnih kazni. Tega pa se bodo držali tudi vnaprej.

Tudi zaposleni v carini bodo po besedah Dušana Miščevića iz Sindikata carinikov Slovenije opravili vse naloge, ki jih po zakonu morajo in to "z največjo mero profesionalnosti in ogromno angažmaja posameznikov", pri delu pa bodo zelo pozorni.

Člani sindikata ministrstva za obrambo, vojaki in zaposleni v ministrstvu za obrambo (Mors) sicer ne morejo stavkati, vendar podpirajo kolege v javnem sektorju pri stavki in v stavkovnih zahtevah, so sporočili iz sindikata. Vojakom in zaposlenim na Morsu pa ustava stavko prepoveduje.

Kljub temu je sindikat navedel njihove dodatne zahteve; zahtevajo takojšnje izplačilo preostalega plačnega nesorazmerja,
takojšnjo sprostitev napredovanj, pričetek pogajanj za popravo krivic, nastalih na podlagi enotnega plačnega sistema, umik novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju in prenos obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja iz Kada na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.