Malarijo povzroča parazit plazmodij, prenašajo pa ga komarji. Najpogostejšo vrsto, Plasmodium falciparum, najdemo v Afriki, povzroča pa nevarno možgansko malarijo. Na leto tam zaradi nje umre kar 800 tisoč ljudi.

Vse do sedaj so znanstveniki domnevali, da je malarija z nami povezana še od takrat, ko se je evolucijsko drevo človeka odcepilo od šimpanzov pred petimi do sedmimi milijoni let. To bi pomenilo, da sta malarija in človek povezana že od samega začetka. Novi dokazi pa kažejo, da je malarija pri človeku iz novejšega obdobja.

Raziskovalci so tako prišli do presenetljivih rezultatov. Človeški plazmodij je bolj kot s tistim pri šimpanzih povezan z eno od treh vrst goril, ki živijo v osrednji in zahodni Afriki. Tako so verjetno gorile „poreklo“ parazita, ki se je prenesel na človeka. Nekatere študije so proučevale tudi gorile v ujetništvu. Tako je možno tudi, da je parazit prešel iz človeka na gorilo. Tako lahko dobimo navzkrižno okužbo med gorilami in ljudmi.

Raziskovalci zdaj želijo ugotoviti, kako malarija na opice sploh vpliva in tudi, če opice lahko dobijo parazita, brez da bi zbolele in umirale tako, kot je to pri ljudeh.