"Naleteli smo na grozovita dejstva. V desetih letih je v omenjenih zavodih umrlo 238 otrok, vendar v 80 odstotkih primerov policija in tožilstvo o tem nista bila obveščena, prav tako v teh primerih ni bila opravljena obdukcija," je na novinarski konferenci povedal Velčev.

Predmet obsežnih preiskav v zavodih, v katerih je nameščenih 1350 duševno prizadetih otrok, je pomanjkljivo ukrepanje zaposlenih, ki v zadnjih desetih letih niso preprečili smrti 166 otrok, 27 primerov telesnih poškodb in številnih spolnih zlorab.

"Odločeni smo, da preiskave pripeljemo do konca in krivce ustrezno kaznujemo, kar bo imelo tudi preventiven učinek," je zatrdil Velčev.

Od marca je bolgarsko tožilstvo ob pomoči Helsinškega odbora za človekove pravice izvedlo preiskave v 26 zavodih za duševno prizadete. Po poročilu omenjene nevladne organizacije se je 31 primerov smrti zgodilo zaradi podhranjenosti, 84 zaradi izčrpanosti, 13 zaradi slabe higiene, dva zaradi nasilja, 15 primerov smrti pa je še nepojasnjenih.

V osmih zavodih 17 primerov onemogočanja gibanja

V osmih zavodih so preiskave razkrile 17 primerov "nezakonitega fizičnega onemogočanja gibanja". Otrokom so namreč zvezali roke in noge ali jih privezali na posteljo in invalidske vozičke. V nekem zavodu v regiji Sliven na vzhodu države je bilo pet otrok več mesecev privezanih po 15 ur na dan. Poleg tega so najmanj 90 otrokom dajali pomirjevala. "V času preiskav je 103 otrok v zavodih trpelo zaradi podhranjenosti," je povedala Margarita Ilieva, odvetnica Helsinškega odbora.

Predsednica agencije za zaščito otrok Nadia Šabani je dogodke pojasnila z dejstvom, da v manjših skupnostih, kjer se nahajajo omenjeni zavodi, primanjkuje usposobljenega osebja. Kot je dejala, v okviru programa, ki se bo iztekel leta 2013, načrtujejo zaprtje tovrstnih zavodov za duševno prizadete otroke, ki so jih družine zapustile. Takšna praksa je bila namreč pod komunistično oblastjo povsem običajna, še navaja AFP. Skupno v zavodih v Bolgariji živi več kot 7000 prizadetih otrok, večinoma iz revnejših družin.