Pahor je nalogo naložil ministrstvom za notranje zadeve, obrambo, promet, finance, kmetijstvo, okolje in prostor ter gospodarstvo. Ker bo četrtkova seja tako namenjena ukrepom sanacije, bo predsednik vlade tudi prestavil svojo pot v New York na Generalno skupščino Organizacije združenih narodov.

Najprej je potrebno zagotoviti pomoč ljudem v stiski in zbrati informacije, kje obstaja potreba po nujni pomoči, je dejal Pahor. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je tako dobilo nalogo, da preko centrov za socialno delo čim prej ponudi pomoč prosilcem. Na vladi so sicer tudi ves čas v stiku z župani občin, ki so jih ujme najbolj prizadele. Z njimi se morajo dogovoriti, kako razdeliti nudenje pomoči.

Cilj: vzpostaviti prejšnje stanje

Nato bo treba odpraviti neposredne posledice nesreč in vzpostaviti prejšnje stanje, kot zadnjo točko načrta pomoči pa je Pahor omenil posege v okolje, da do tovrstnih poplav ne bi več prihajalo. Take nesreče ne smejo v pozabo, ko bodo posledice sanirane, meni Pahor. Kot je dejal, je ministru za finance Francu Križaniču naložil, naj zavarovalnice še danes obvesti, da začno izplačevati odškodnine. Ko bo sicer škoda ocenjena, bo s finančnimi sredstvi nastopila država.

Na vladi še ne vedo, koliko denarja bodo namenili odpravljanju posledic, je dejala generalna sekretarka vlade Helena Kamnar. Razložila je le, da je v proračunu predvidenih 18 milijonov evrov rezerv za tovrstne namene. Poleg tega je še nekaj sredstev v tekočih rezervah, denar pa lahko pridobijo še iz drugih naslovov.

"Vlada storila, kar je v njeni moči"

Pahor je dejal, da je vlada v minulih dneh storila, kar je bilo v njeni moči ter da bo tako delala še naprej. Odziv vseh je označil kot hiter in učinkovit. Delo različnih prostovoljcev, gasilcev, policistov in ostalih je bilo profesionalno je dejal in dodal, "da gre njim zahvala, da je bila škoda manjša, kot bi lahko bila".