Za pravičnejšo delitev

"Ne gre za potezo proti Ankarančanom, ampak za dobrobit vseh Koprčanov," trdita poslanca Juri in Križman in dodajata, da so Luko Koper več kot 50 let gradili vsi Koprčani in da zato ne bi bilo prav, da bi zdaj velik del denarja dobil le Ankaran. Mestna občina Koper iz naslova koncesnine vsako leto dobi približno dva milijona evrov, po obstoječi uredbi pa bi občina Ankaran ob morebitni ustanovitvi dobila 41 odstotkov koncesnine, preostali del Kopra pa 59 odstotkov. Plačilo koncesnine je zdaj razdeljeno glede na to, koliko površine pristanišča je na določnem območju občine. "Če danes torej občina dobi približno 40 evrov na prebivalca, bi s takšno delitvijo Ankaran dobil kar 275 evrov na prebivalca, preostali del Kopra pa 25 evrov," pojasnjujeta koprska poslanca, ki zato vladi predlagata, naj uredbo spremeni tako, da bi se koncesnina delila glede na število prebivalcev, in ne glede na površino pristanišča. Po njunem mnenju bi bilo to pravičnejše.

"To ni prijateljska poteza"

"Gre še za eno potezo koprskih poslancev SD, ki je ne moremo razumeti kot prijateljske. Predvsem pa je prenagljena in v tem trenutku po moji presoji neprimerna, saj bi se morali v času postopka ustanavljanja nove občine vzdržati vseh potez, ki bi lahko komur koli škodovale," pravi Gregor Strmčnik, vodja pobude za ustanovitev občine Ankaran. Nasprotno poslanca Juri in Križman trdita, da je to le začetek naporne razprave o delitveni bilanci, ki jo bosta morali opraviti morebitna občina Ankaran in Koper. To pomeni, da tudi sama verjameta, da bo občina Ankaran ustanovljena.

Juri spreminjal stališča

"Pobudnikom ustanovitve občine Ankaran gre le za denar," danes trdi Luka Juri, ki se je še pred letom dni strinjal z Ankarančani, ko so tarnali zaradi mačehovskega odnosa mestne občine in samovolje koprskega župana Borisa Popoviča, ki je mimo njihove volje prodajal zemljišča na njihovem območju in sprejemal odločitve, ki jih krajani niso podpirali. Koprski župan je Ankarančanom med drugim poskušal odvzeti tudi del ozemlja, na katerem leži Luka Koper, ko je samovoljno spremenil odlok o mejah naselij, vendar je tega ustavno sodišče nato razveljavilo.

"Zamenjajte župana, in ne občine," so pozivali koprski socialni demokrati, vendar prave rešitve niso ponudili. Zato so Ankarančani izglasovali svojo občino. "Spoštovali bomo voljo ljudi, čeprav smo se vedno zavzemali za celovito mestno občino Koper," je ob izidu referenduma v Ankaranu dejal Luka Juri. Čez nekaj mesecev pa je bil v državnem zboru glavni nasprotnik ustanovitve občine. Ankarančanom je zmanjkal le en glas poslanca, da bi dobili svojo občino, zdaj pa bo zadnjo besedo o tem imelo ustavno sodišče, ki bo po mnenju nekaterih pravnih strokovnjakov najbrž odločilo v prid Ankarančanom.