Nadaljevanje današnje razprave o vlogi Slovenije v Afganistanu je zaznamovalo vztrajanje poslancev Zaresa pri skorajšnjem umiku slovenskih vojakov iz te države in pojasnjevanje predstavnikov vlade in opozicije o potrebi po izpolnjevanju obveznosti države do mednarodnih zavezništev.

Poslanec SDS Jožef Jerovšek je celo podvomil v iskrenost pobudnikov razprave iz vrst stranke Zares. Po njegovem mnenju je že pri sami razpravi o morebitnem umiku slovenskih vojakov iz Afganistana šlo tudi za prikrito željo poslancev Zares po uveljavitvi ideje o ukinitvi Slovenske vojske. Koalicijo je pozval, naj se dogovorijo, kaj pravzaprav želijo.

Poslanka Cveta Zalokar Oražem je pojasnila, da se v Zares zavedajo vloge, ki jo ima Slovenija kot članica Nata, vendar pa Slovenija po njenem mnenju prevečkrat samo sledi tistemu, kar odločijo večji in močnejši. Po njenem bi bilo lahko sodelovanje Slovenije v Afganistanu bolj usmerjeno v civilno sfero, medtem ko lastna operativna skupina za mentorstvo in povezave (OMLT) po njenem nasprotno pomeni krepitev vojaškega sodelovanja.

Po besedah Janje Klasinc (SD) slovenska javnost misije Slovenske vojske v Afganistanu ne podpira. Ker bodo parlamentarne volitve v Afganistanu po ocenah analitikov pokazatelj varnostnih razmer v regiji, je Klasinčeva predlagala, da vlada o morebitnem odhodu slovenskih vojakov razmisli do konca leta.

Poslanec SDS Branko Grims pa je izpostavil, da so se razmere v Afganistanu ob prisotnosti mednarodne skupnosti na več področjih izboljšale. Med drugim je opozoril na ankete, ki kažejo, da si Afganistanci ponovne oblasti talibanov ne želijo, in poudaril, da je edini cilj mednarodne skupnosti v Afganistanu umik iz te države.

V zaključnem delu razprave so znova spregovorili predstavniki vlade. Zunanji minister Žbogar je tako zavrnil očitek poslanca Zares Franca Jurija, da je vlada nelegitimno sprejela odločitev o napotitvi OMLT v Afganistan. Z njim se je strinjala obrambna ministrica Ljubica Jelušič.

Podobno kot Grims sta tudi Žbogar in državni sekretar na obrambnem ministrstvu Uroš Krek zatrdila, da si civilno prebivalstvo v Afganistanu želi prisotnosti mednarodne skupnosti.

O skupini za mentorstvo in povezave pa je Krek med drugim še pojasnil, da bodo s tem slovenski vojaki prevzeli 600 neusposobljenih afganistanskih vojakov. Njihov cilj je, da bo teh 600 vojakov sposobno samih zagotavljati varnost in ko se bo to zgodilo, bo tudi vloga OMLT končana, je pojasnil Krek. Poudaril je še, da slovenski vojaki v Afganistanu ne bodo v prvih linijah bojevanja. Ob tem pa se je zavzel za to, da bi bilo sporočilo današnje razprave na odboru enotna podpora vojakom pri njihovem odhodu na misijo v Afganistan.

Poleg uvodoma navedenega sklepa je večina na OZP izglasovala tudi predlog, da razpravo o vlogi Slovenije v Afganistanu opravi še državni zbor. Zavrnila pa je predlog sklepa, ki ga je podal poslanec SDS Jerovšek, ki je predlagal poziv vladi, da v letu 2011 začne priprave za organiziran odhod Slovenske vojske iz Afganistana.