Otroci, ki so bili kot dojenčki temu bolj izpostavljeni – s cepivom, ki so ga prejemali sami ali njihove matere med nosečnostjo – niso imeli nič večjih možnosti za razvoj avtizma, kot ostali.

„Raziskava je pomirila starše,“ je povedal dr. Frank Destefano, ki je vodil raziskavo. Zaskrbljenost glede povezave med cepivi in avtizmom je prvič omenil britanski zdavnik Andrew Wakefield pred več kot desetletjem. Njegova raziskava, ki je temeljila na vzorcu 12 otrok, je bila zanikana v začetku letošnjega leta v isti reviji, kjer je sam prvič objavil članek o tem. Destefano pa je s svojimi ugotovitvami sprožil ostro razpravo med znanstveniki in pomiril nekatere starše, ki so svoje otroke želeli obvarovati pred cepivi.

Večina znanstvenikov danes meni, da je avtizem razvojna motnja, na kar bi lahko vplivali tudi geni. Avtizem je lahko prisoten v zelo blagi obliki, lahko pa gre tudi za hujše duševne motnje. Zanj ne obstaja predpisanega zdravila ali pravila, kako ob tem ravnati.

„Podatki iz raziskave kažejo na to, da zaradi cepiva ni potrebna nikakršna zaskrbljenost,“ je dejal pediater dr. Michael J. Smith. Za starše, ki so še vedno zaskrbljeni je povedal, da poleg cepiva obstajajo tudi druge možnosti, kot je pršilo za nos, ki ga lahko uporabljajo otroci, stari dve leti in več.

Smith je še povedal, da je ta študija pregnala vse pomisleke glede cepiv in njihove povezanosti z avtizmom. Za povezavo enostavno „ni nikakršnih verodostojnih dokazov,“ je zaključil.