Med drugim so preiskali stanovanje nekdanjega šefa Mladićevih varnostnikov Branislava Puhala. Temu s še desetimi osebami sodijo zaradi domnevne pomoči nekdanjemu vojaškemu poveljniku bosanskih Srbov Mladiću. Vsi obtožbe zanikajo, sojenje pa se bo po napovedih nadaljevalo v torek.

Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine v Jugoslaviji Mladića obtožuje genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti. Sodišče je obtožnico izdalo že leta 1995, a je nekdanji vojaški poveljnik bosanskih Srbov še vedno na begu. Mladićeva izročitev haaškemu sodišču je pogoj za nadaljnje približevanje Srbije EU.

Sodišče v Beogradu je prejšnji teden zavrnilo predlog Mladićeve družine, da bi haaškega obtoženca uradno razglasili za mrtvega. Kot pravi družina, že od leta 2003 ni nobenega dokaza, da je Ratko Mladić živ.

V skladu s srbsko zakonodajo je mogoče osebe, starejše od 70 let, o katerih že pet let ali več ni nobenega sledu, razglasiti za mrtve, ne da bi za smrt obstajal oprijemljiv dokaz. Ker pa je Mladić star 68 let, bi morala družina predložiti dokaze, da je bilo njegovo zdravstveno stanje takšno, da je verjetno, da ni več živ.

Mladićeva družina trdi, da so generala zadnjič videli pred sedmimi leti, medtem ko srbske oblasti pravijo, da imajo podatke o Mladićevem gibanju po Srbiji v času do pred tremi leti.