Ves čas je imela respiratorne težave, te pa so 9. septembra v Bolnišnici Golnik diagnosticirali kot tuberkulozo in o tem obvestili vodstvo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je povedal predstojnik klinike Adolf Lukanovič na tiskovni konferenci včeraj popoldne, s katero so želeli preprečiti morebitno vznemirjenje med porodnicami. Izvedli so vse potrebne ukrepe: obvestili so službo za preprečevanje bolnišničnih okužb in se povezali z Bolnišnico Golnik, katere strokovnjaki so pristojni za zdravljenje in preprečevanje širjenja tuberkuloze v Sloveniji in tudi vodijo te ukrepe v porodnišnici.

Pregled krvi

Kot je povedala predstojnica Kliničnega oddelka za perinatologijo Tanja Premru Sršen, so pripravili seznam mam in otrok- obojih skupaj je 173 - in drugih zaposlenih v porodnišnici, ki so bili v tem času v stiku z medicinsko sestro, in jih bodo z Bolnišnice Golnik v začetku prihodnjega tedna pisno obvestili o nadaljnjih postopkih.

Mame, ki so bili v stiku z obolelo sestro, bodo povabili na pregled krvi, s katerim bodo potrdili ali ovrgli morebitno okužbo, in sicer v roku meseca ali dveh. Pred tem pregled ni smiseln, saj se okužba ne pokaže takoj, je pojasnil Mitja Košnik, direktor Bolnišnice Golnik. Morebitnim okuženim bodo predpisali zdravila, ki uničijo bacile tuberkuloze.

Enako pomirjujoče navajajo pri Pediatrični kliniki UKC Ljubljana, kjer bodo pregledali otroke. Po strokovni doktrini morajo biti otroci pregledani v mesecu dni po stiku z osebo, ki ima kužno obliko tuberkuloze, je pojasnila Andreja Borinc Beden iz Službe za pljučne bolezni Pediatrične klinike UKC Ljubljana. O datumih pregledov otrok bodo starše obveščali od ponedeljka naprej. Po podatkih iz literature so se podobni primeri že zgodili. Tako se je leta 2003 ob stiku z obolelo osebo v porodnišnici od 600 novorojenčkov okužilo manj kot dva odstotka novorojenčkov, za tuberkulozo pa ni zbolel nihče med njimi. "Vsi otroci bodo pregledani, opravljene bodo preiskave, in če bo potrebno, bomo uvedli zdravljenje," je povedala Borinc-Bedenova, zato ni razloga, da bi starše pretirano skrbelo že ta konec tedna.

Slabo nalezljiva bolezen

Tuberkuloza je pljučnica, ki se razvija zelo počasi, tako da oboleli dolgo ne čuti, da je kaj narobe. Malo pokašljuje, k zdravniku pa se odpravi šele, ko kašljanje postane moteče - takrat pa običajno že nekaj časa v okolico trosi bacile. Vendar je tuberkuloza dokaj slabo nalezljiva in se večina ljudi, ki so bili v tesnem nekajdnevnem stiku bolnikom, ne okuži; pa tudi od okuženih jih zboli le pet odstotkov, in sicer v roku leta dni do pet let, je pojasnil Mitja Košnik. Človek, ki je okužen s tuberkulozo, ni bolan in ne širi bolezni, kužen postane šele, če okužba preide v bolezen, je poudaril. Postopke za preprečevanje širjenja tuberkuloze izvedejo pri Bolnišnici Golnik na enaki način ob vsakem odkritem bolniku, to pa je približno 200-krat na leto. Po navadi so ti ukrepi omejeni na bolnikovo družino in le redko jih izvedejo v okolju, kjer je posameznik zaposlen. Letos so že imeli nekaj podobno velikih akcij kot zdaj v porodnišnici, a ni bilo potrebe, da bi o tem obveščali javnost, je povedal Košnik.

V Sloveniji za to boleznijo zboli zelo malo ljudi; slika v svetu je bolj črna, še posebno ker se srečujejo s sevi bakterije tuberkuloze, ki je odporna na zdravljenje. Teh sevov v Sloveniji za zdaj ni in je tuberkuloza pri nas enostavno ozdravljiva. Obolele hospitalizirajo v Bolnišnici Golnik, v izolaciji ostanejo od dva do štiri tedne, dokler ne nehajo izkašljevati bacilov tuberkuloze, potem zdravljenje poteka ambulantno. Bolnik mora zdravila prejemati pol leta. Pri vsakem bolniku skušajo odkriti, kje se je okužil, in sicer z genotipizacijo bacilov, ki so povzročili okužbo. Na tak način skušajo skonstruirati poti širjenja okužb in odkriti še druge morebitne okužene. Ko se ozdravi, bolnik ni več kužen in nikoli več ne bo zbolel za tuberkulozo.