Na Sazasu položaj, v katerem so se znašli, primerjajo s tem, da vas lahko kaznuje policist, ker nimate poravnanih davčnih obveznosti. "Žalostno je, da je predstojnik komisije ravno s prvo tako izrečeno kaznijo popolnoma zgrešil namen pred kratkim sprejete možnosti kaznovanja," menijo. Še bolj pa po njihovem mnenju bode v oči, da pravilno zahtevane podatke imenovani predstojnik lahko kadar koli pridobi v skladu s svojimi pristojnostmi s strani drugega državnega organa, in sicer Davčne uprave RS (Durs).

Sazas je komisijo za preprečevanje korupcije večkrat zaprosil, da pojasni in navede pravno podlago za njene zahteve. V združenju namreč menijo, da komisija nima pooblastil od njih zahtevati kakršnih koli podatkov, saj ne gre za inštitucijo, ki bi bila bodisi državni organ, bodisi del javne uprave, niti ni prejemnik sredstev iz državnega proračuna in nima javnih pooblastil. Vse navedeno kaže na zlorabo institucije komisije za preprečevanje korupcije, menijo v Sazasu.

Dogajanje po mnenju vodstva združenja kaže na to, da kapital preko države, politike in državnih inštitucij oz. uradnikov pritiska nanje in na druge zasebne subjekte. V to pa so po njihovem mnenju vmešani radijski programi, ki so veliki uporabniki glasbe, ki jo ščiti Sazas.

Komisija: Sazas ima podatke

Na navedbe združenja se je danes odzvala protikorupcijska komisija, ki je zagotovila, da Sazas podatke ima, komisija za preprečevanje korupcije pa ima pravno podlago za njihovo pridobitev. Komisija je Sazas za podatke zaprosila dvakrat in v obeh zaprosilih navedla pravno podlago - 16. člen zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki izrecno določa, da so komisiji za preprečevanje korupcije vse osebe javnega in zasebnega prava dolžne posredovati vse podatke in dokumente, ki jih komisija potrebuje za opravljanje svojih zakonskih nalog, so poudarili.

"Komisija na podlagi informacij in dokazov, ki jih je pridobila, ve, da združenje Sazas ima dokumente, ki jih zahteva komisija," so zapisali in dodali, da pri tem ne gre le za podatke o izplačanih avtorskih honorarjih. Argumenti Sazasa, zakaj ne posreduje te dokumentacije, po mnenju komisije tako ne zdržijo presoje, zato so se tudi odločili za izrek globe.

Komisija za preprečevanje korupcije je v četrtek sporočila, da je oglobila odgovorno osebo Sazasa, ker ji ta v določenem roku ni dostavila dokumentacije, ki jo potrebuje za preveritev navedb iz prijave o nezakonitem poslovanju tega združenja. Ker se to ni zgodilo, bo odgovorna oseba morala plačati 400 evrov.

Komisija zatrjuje, da bo vztrajala z zahtevo po pridobitvi omenjenih dokumentov. V primeru, da Sazas teh tudi v naslednjem postavljenem roku ne bo dostavil, bo odgovorno osebo združenja Kosova komisija ponovno kaznovala za prekršek. Takrat bo globa višja - po zakonu lahko doseže tudi višino 4000 evrov, je še pojasnil predsednik komisije Drago Kos.