Ivo Sanader je zaprosil za službo lani jeseni, je za Jutarnji list potrdil vir z univerze Columbia. Kot je pojasnil, gostujoči znanstveniki nimajo večjih privilegijev na univerzi, kot so na primer pravica do lastne pisarne, telefona in fotokopiranja. Smejo pa po drugi strani uporabljati univerzitetne knjižnice in računalniški center ter elektronski naslov univerze.

Vodja raziskovalne skupine

Nekdanjega hrvaškega premierja so za akademsko leto 2010/2011 imenovali za višjega sodelavca raziskovalca, vodil pa bo tudi novo študijsko skupino, ki se bo ukvarjala z vprašanjem „Zaključka evroatlantske integracije jugovzhodne Evrope: Naloge, ki še čakajo“, so sporočili z univerze. Ta skupina naj bi podrobno raziskala težave, predstavljene na konferenci, ki jo je Inštitut Harriman univerze Columbia gostil oktobra lani, razpravljali pa so o novih postopkih integracije zahodnega Balkana v EU.

Na Columbii molčijo o vzrokih za zaposlitev

Hrvaški mediji so se sicer trudili priti do podatkov o tem, kako (in zakaj) je sploh prišlo do tega, da so Sanaderja zaposlili kot profesorja, a z univerze niso sporočili odgovorov na zastavljena vprašanja, prav tako pa niso želeli niti potrditi niti zanikati tega, ali so seznanjeni z obtožbami, povezanimi z nekdanjim hrvaškim premierjem.

Bivši hrvaški veleposlanik v ZDA in profesor na zagrebški fakulteti za politične vede Ivan Grdešić je za Jutarnji povedal, da je tudi sam mesečno zaslužil po 5000 dolarjev bruto (okoli štiri tisoč evrov) kot gost na ameriškem Woodrow institutu. Grdešić je sicer ocenil, da je verodostojnost Sanaderjevih predavanj vprašljiva - glede na to, kako je sklenil svojo politično kariero.

Sanader je 1. julija lani nepričakovano odstopil s položaja premiera, hrvaški mediji pa še vedno ugibajo o resničnih razlogih za njegov odstop ter spremljajo vsak njegov korak. Vse bolj pogosto poročajo, da naj bi Sanader odstopil zaradi vpletenosti v sumljivo poslovanje avstrijske Hypo Alpe Adria banke na Hrvaškem ter zaradi domnevno nezakonitega financiranja vladajoče stranke HDZ z denarjem javnih podjetij.