Protesti sledijo sporočilu nemške vlade, ki namerava delovanje 17 jedrskih reaktorjev podaljšati v povprečju za 12 let.

"Nadaljnje delovanje jedrskih reaktorjev bo v naslednjih desetletjih ustvarilo na tisoče ton radioaktivnih odpadkov," je povedal predstavnik protijedrskih organizacij Jochen Stay. Dodal je še, da na svetu ne obstaja niti eno varno odlagališče jedrskih odpadkov.

Zaradi predloga vlade, ki ga še čaka odobritev parlamenta, naj bi po pričakovanjih nastalo dodatnih 4400 ton jedrskih odpadkov, kar bo skupno količino odpadkov povečalo na 21.600 ton.

Opozicija in vsaj dve izmed 16 nemških zveznih dežel naj bi sprožili tožbe proti vladnim predlogom. Nekaj več kot polovica prebivalcev Nemčije namreč nasprotuje jedrski energiji, za katero je kanclerka Angela Merkel dejala, da je "pomembna premostitvena tehnologija, dokler obnovljivi viri energije niso bolje razviti."

Vprašanje delovanja jedrskih elektrarn se je znova znašlo v središču pozornosti nemške javnosti, potem ko se je Merklova zavzela za podaljšanje njihovega delovanja, čeprav je nekdanji kancler Gerhard Schröder sprejel odločitev o njihovem zaprtju do leta 2022.