Vsaj tako trdi eden najvplivnejših radikalnih okoljskih mislecev na svetu George Monbiot. Ob izidu prevoda njegove knjige z naslovom "Vroče. Kako ustaviti pregrevanje planeta" je v Kinu Šiška predstavil nekaj zamisli, ki zadnjih nekaj let vznemirjajo okoljske in politične kroge. Znan je po tezi, da človeštvo lahko doseže približno 90-odstotno zmanjšanje rabe fosilnih goriv brez radikalnega znižanja kakovosti življenja oziroma z odpovedmi, ki so bistveno manj boleče, kot bi bile posledice podnebnih sprememb.

Bolj kot politični cilji znižanja izpustov za toliko in toliko odstotkov do tega in tega leta je pomembna količina, ki jo v ozračje še lahko človeštvo spusti, da se to ne bo segrelo za več kot dve stopinji Celzija. "V naslednjih 500 letih lahko človeštvo porabi le še 60 odstotkov do danes že odkritih zalog fosilnih goriv. Ob današnjem tempu jih bomo toliko porabili že do leta 2050, zato se moramo odločiti, kako naprej," je pozval Monbiot.

Ena od njegovih idej, kar zadeva proizvodnjo električne energije, je evropsko superomrežje, ki bi bilo razvejano vse od Islandije pa do severne Afrike. Na Islandiji bi vanj električno energijo pridobivali iz geotermalne energije, v Skandinaviji s pomočjo hidroelektrarn, na severu Evrope z vetrnicami, na jugu pa s sončnimi sprejemniki. "Mislite, da je zajem in shranjevanje ogljika sistem prihodnosti," je vprašal Monbiot in dejal, da je najbolje, da ga človeštvo pusti v Zemlji, kjer je "zajet in shranjen" že 350 milijonov let.

Urednik prevoda in predavatelj na ljubljanski filozofski fakulteti dr. Luka Omladič pravi, da avtor sicer priznava, da se fosilnim virom energije seveda ne bomo mogli popolnoma odpovedati. "Preprosto je kriviti politiko, da ne izpolni, kar si je zadala, a po drugi strani državljani nezavedno pričakujemo, da pravih korakov tako ali tako ne bo storila," je izpostavil enega od Monbiotovih poudarkov dr. Omladič.

Na nekaterih področjih bo treba po mnenju okoljskega misleca spremeniti tudi nekaj osebnih življenjskih navad. "Poceni letalski prevozi so preprosto nesprejemljivi," je dejal o največjih onesnaževalcih Monbiot, ki je v Slovenijo pripotoval po železnici in z avtobusi. Sodobne in čiste oblike javnega ter osebnega prevoza so v njegovih očeh ena od možnih rešitev.

Monbiotovo delo bolj kot recept, kako naj bi radikalno zmanjšali porabo fosilnih goriv, lahko dojemamo kot poskus prikaza, da že obstajajo načini in tehnologije, s katerimi je (z nekaj več splošne volje in veliko manj izgube kvalitete življenja) to dejansko možno. "Njegova razmišljanja lahko beremo kot primer, kako bi prehod v nizkoogljično družbo lahko izvedli s tem, kar imamo trenutno na razpolago. Med prvimi ponuja optimističen scenarij, kako začeti," še dodaja dr. Omladič.

In kje je v tem kolesju Slovenija? Skupaj z drugimi državami prav v središču, pravi Monbiot, ki je prepričan, da bodo majhne države v velikih okoljskih koalicijah narekovale mednarodno politiko prihodnosti. "Lahko ste prepričani, da ste brezpravni državljani nemočne države, a prav ker imate nekonsistentno vlado brez vizije, ki na eni strani gradi termoelektrarno, na drugi pa sprejema podnebni zakon, lahko nanjo vplivate in postanete močni državljani vplivne države," poziva Monbiot in dodaja: "Nikoli ne prenehajte zahtevati, pritiskati in ukrepati. Če ljudje ne ukrepajo, vlade ne morejo storiti ničesar, saj ne morejo reči, da delujejo v imenu ljudstva".