Vlada je že napovedala, da bo predlog pokojninske reforme v DZ poslala 9. septembra, četudi ne bo usklajen z vsemi socialnimi partnerji. Toda glede na to, da gre zakon v redni parlamentarni postopek, bo še veliko možnosti, da DeSUS uveljavi svoj interes, je za STA po kolegiju predsednika vlade pred vladnim poslopjem dejal Erjavec.

Sam sicer ocenjuje, da je danes padla dokončna odločitev in do četrtka sprememb ne bo. Napovedal pa je, da bo poslanska skupina DeSUS vložila dopolnila k zakonu. V DeSUS tako po Erjavčevih besedah pričakujejo, da bodo formulo usklajevanja pokojnin znotraj koalicije uskladili v parlamentarni razpravi. Če pa do tega ne bo prišlo, je DeSUS že večkrat zatrdil, da pokojninskega zakona ne bo podprl.

Kot je še povedal predsednik DeSUS, so se v ponedeljek na ministrstvu za finance sestali minister za finance Franc Križanič, ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik ter razpravljali tudi o pokojninah. Vendar konsenza niso dosegli. "Čutil sem, da je Svetlik že malo popuščal na razmerje 65:35, a izhodišče DeSUS je 80:20," je dejal Erjavec.

Po njegovih besedah so se na sestanku pogovarjali tudi o predlogu usklajevanja pokojnin s plačami in inflacijo v razmerju 70:30, na kar bi prvak DeSUS še pristal, a tudi o tem dogovora niso dosegli.

Minister Svetlik je z izvršnim odborom DeSUS kompromis glede pokojnin iskal 25. avgusta. Tedaj je sicer Erjavčevo pripravljenost na usklajevanje pokojnin v razmerju 70:30 ocenil kot dobro. Vlada in DeSUS pa imata na drugi strani še en odprt problem, in sicer vladni predlog za zamrznitev pokojnin. Tudi na to DeSUS ne pristaja ter v primeru zamrznitve odreka podporo proračunu za prihodnji dve leti.