V rebalansu letošnjega občinskega proračuna, ki ga bo mestni svet obravnaval konec septembra, je po Jankovićevih besedah za odplačilo obveznosti pri projektu v Stožicah namenjenih 16 milijonov evrov. Od tega Mestna občina Ljubljana (MOL) 9,4 milijona evrov pričakuje od ministrstva za šolstvo in šport (MŠŠ) na podlagi razpisa za sofinanciranje športne infrastrukture, nekaj sredstev pa je dobila tudi od Fundacije za šport in Darsa. Preostali dolg bodo Grepu, ki za MOL gradi športne objekte v Stožicah, plačali predvidoma prihodnje leto, ko bo končana primopredaja.

Razlika nastala zaradi povečanega obsega del

Razlika pri vrednosti projekta je nastala zaradi povečanega obsega del. Grep bo tako poleg stadiona, športne dvorane, parkirišč in druge pripadajoče infrastrukture za MOL zgradil tudi dodatni nogometni igrišči in ogrevalno dvorano. Občina pa se je prav tako odločila za nakup dvigal iz parkirne hiše in cestnih poti do parkirnih mest v vrednosti štiri milijone evrov, za katere bi sicer morala pridobiti služnostno pravico, je na novinarski konferenci dejal Janković.

Po njegovih besedah bo MOL okoli pet milijonov evrov dobila tudi od podjetja SCT, ki v nasprotju z dogovorom izpred desetletja ni očistilo gradbene jame.

MOL bo, kot pojasnjuje Janković, za Center Stožice v 11 letih odštela okoli 61 milijonov evrov. Njen vložek v javno-zasebno partnerstvo je bilo zemljišče. Za zemljišče so skupaj z dodatnim zemljiščem in drugo dokumentacijo že namenili 23 milijonov evrov.

Olimpija najela "samo travo in slačilnice"

Janković je odgovoril tudi očitke o lažnih navedbah MOL v prijavi na omenjeni razpis ministrstva za šolstvo in šport, zaradi česar jih je ministrstvo tudi prosilo za pojasnila. Olimpija za prvo tekmo na Stožicah ni plačala v razpisu predvidenih 18.000 evrov najemnine, ampak manj kot 1000 evrov, saj so najeli "samo travo in slačilnice", ne pa tudi parkirnih mest, oglasnih prostorov, gostinstva in druge ponudbe, poudarja Janković.

Končna vrednost stadiona, za katerega so dobili sredstva na razpisu, pa se po njegovih besedah od razpisne vrednosti, ki je znašala od pet do 45 milijonov evrov, razlikuje za 300.000 evrov. Na razpisu so namreč, kot pravi, kandidirali samo za sofinanciranje gradbeno-obrtniških in inštalacijskih del ter za opremo.

Na poziv MŠŠ glede višine najemnine za stadion in glede domnevnega povečanja vrednosti investicije bo MOL po županovih besedah odgovorila predvidoma danes. Kot so sporočili z MŠŠ, je jim je MOL dolžna sporočiti kakršne koli finančne, vsebinske ali časovne spremembe, ki bi morebiti nastale tekom izvajanja operacije ter takšne spremembe tudi obrazložiti in utemeljiti. Kasnejše spremembe operacije, ki bi lahko imele vpliv na sam izbor operacije in ki presegajo okvir določil javnega razpisa, še posebej povečanje vrednosti projekta nad mejo določeno v javnem razpisu, niso dopustne, so pojasnili.