Kot je v izjavi za medije po končanih neformalnih srečanjih s sindikati dejal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica, so danes preigravali možnosti, da še pride do dogovora, ki bi preprečil napovedni stavkovni val. Po njegovih besedah je bilo na mizi kar nekaj predlogov, nekateri pa so zanimivi do te mere, da bodo do ponedeljka preračunali, kakšne so verjetnosti v okviru javnofinančnih možnosti.

Po besedah Pavlice sicer "nekega strašnega optimizma", da bi dosegli enostavno rešitev, na nobeni strani ni, kljub temu pa se je vlada odločila, da bo v iskanje rešitev vložila "maksimalne napore".

Vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Janez Posedi pa pravi, da so želeli preveriti, ali še obstajajo možnosti za rešitev nastalega spora. "Kjer je volja, je tudi pot," pravi Posedi, ki pričakuje, da bo vladna stran vložila napore, pretehtala možnosti in našla tisti prostor, ki bo omogočil sporazumno rešitve tega problema. Po njegovih besedah je stavka nepotrebna, če bi lahko iste rezultate dosegli tudi brez nje.

Pavlica in Posedi sicer v današnji izjavi za javnost nista želeli razkriti, kakšne konkretne možnosti za dogovor še obstajajo.

Vlada bo sicer svoje izračune pripravila do ponedeljka, ko se bo ob 15. uri sestala na še enem usklajevalnem sestanku s sindikati, ob 16. uri pa je predviden podpis aneksa h kolektivni pogodbi in spremljajočega dogovora.

Sindikati iz pogajalske skupine Janeza Posedija so sicer v četrtek napovedali, da bodo 27. septembra stavkali, če z vlado ne bodo našli skupnega jezika. Sindikati Posedijeve skupine naj tako v ponedeljek ne bi podpisali aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in spremljajočega dogovora, s katerima bi zamrznili plače v javnem sektorju.

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa je včeraj napovedala, da je vlada pripravljena nekoliko popustiti pri vprašanjih usklajevanja plač z inflacijo in napredovanjih.