Joras, ki živi v Sečovljah na levem bregu Dragonje, v peticiji poudarja, da mu je življenje postalo nemogoče zaradi "ukrepov in aktov hrvaških oblasti, ki je okupirala ozemlje na levem bregu reke Dragonje" in zaradi "neizvajanja suverenih obveznosti slovenske države na tem območju".

Kršijo mu temeljne človekove pravice in onemogočajo svobodno poslovno delovanje. Kot navaja, se poleg omejitev dostopa do njegovega doma tudi "striktno izvaja policijska in carinska kontrola", tako da je začel v aprilu 2004 uporabljati staro dostopno pot do doma. "Po dveh letih je hrvaška oblast to preprečila, Slovenija pa kljub pravnomočni odločbi Piranskega sodišča, da gre za motenje moje posesti, ne ukrepa," je med drugim zapisal v peticiji. Ob tem poudarja, da je bilo v nekdanji SFRJ to območje "del enotnega in nedeljivega slovenskega ozemlja".

Evropski parlament je pozval, da na območje pošlje predstavnike Evropske komisije ter naj posreduje njegovo peticijo in svoje mnenje Evropski komisiji in Svetu ministrov Evropske unije. Zaprosil je za prednostno obravnavo, saj mu "pravice kršijo že desetletja". V peticiji je še pozval, naj se pri pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU spoštujejo temelja načela unije, kot so spoštovanje pravne države, človekovih pravic in zasebne lastnine.

Peticijo je v vednost poslal evropskemu komisarju za širitev Štefanu Füleju, premieru Borutu Pahorju in varuhinji človekovih pravic Zdenki Čebašek-Travnik. Za STA pa je povedal, da bo za dodatna pojasnila novinarjem danes na voljo ob 13. uri na solinarski poti.

Kabinet premiera Pahorja je sicer minuli teden pojasnil, da je bila zapornica postavljena v skladu s kompromisnim dogovorom med bivšima ministroma za notranje zadeve, slovenskim Dragutinom Matejem in hrvaškim Berislavom Rončevićem maja 2008, ki temelji na maloobmejnem sporazumu med državama (Sops).

Skladno s tem dogovorom se je mešana komisija za izvajanje Sopsa dogovorila, da lahko uporabniki poti, kjer so postavljene zapornice s kodami, ki so jim jih posredovale hrvaške oblasti, prosto prehajajo do svojih parcel. Zapornice zato ni mogoče umakniti, mogoče pa je spremeniti režim prehajanja mimo zapornice. Za to si slovenska stran tudi prizadeva, spremembo režima prehajanja pa lahko sprejme le omenjena mešana komisija, o čemer je bil Joras tudi obveščen, so med drugim dodali v kabinetu premiera.

Joras je za STA danes poudaril, da omenjeno ne drži, saj gre za slovensko ozemlje in "meje na območju, kjer je postavljena zapornica, ni". Pristavil je, da Sloveniji plačuje tudi vse obveznosti, kot so davki ipd in da se čuti prevaranega s strani slovenske države, od katere je pričakoval pomoč, a mu je namesto tega "zasadila nož v hrbet".