Prav zato so pri pripravi zakona predvideli strožje sankcioniranje voznikov pod vplivom alkohola in psihoaktivnih snovi ter prehitrih voznikov. Predlog prinaša tudi obvezno pisanje zapisnika v primeru odklonitve preizkusa alkoholiziranosti ter razširitev zasega motornega vozila na druge hujše kršitve cestnega prometa, denimo vožnjo v času začasnega odvzema vozniškega dovoljenja.

Če bo zakon sprejet, bodo čelado morali uporabljati vsi kolesarji. Obenem pa zakon prinaša tudi omilitev nekaterih določil. Če bo voznik, ki bo ob vozniško dovoljenje, opravil kontrolni zdravstveni pregled, rehabilitacijski program ter ne bo storil hujšega prekrška, bo lahko zaprosil za odložitev prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja.

Milejši pogoji za pridržanje

Prav tako so novost tudi milejši pogoji za pridržanje. Policistu namreč pridržanja alkoholiziranemu vozniku ne bo potrebno odrediti, če se bo vozniku zaseglo vozilo in če se bo to dogajalo v neposredni bližini voznikovega bivališča. Tudi pogoji za pridržanje se za vse voznike izenačujejo, in sicer na 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka.

Zakon o motornih vozilih je prvi krovni zakon na tem področju, ki bo nudil pravno podlago za podrobnejšo pravno ureditev vseh tehničnih zahtev za vozila v cestnem prometu. Zakon bo veljal tudi na traktorje ter za opravljanje kmetijskih in gozdarskih del.

Tako bo celovito urejeno področje dajanja motornih in priklopnih vozil na trg ter njihova registracija. Med zakonskimi členi je med drugim ponovna uvedba obvezne odjave vozila pri vsaki spremembi lastništva ter ukinitev overitve podpisov fizičnih oseb ob spremembi lastništva. Uvedel se bo nadzor nad traktorji za kmetijska in gozdarska dela tudi izven cestnega prometa. Nov zakon prinaša novost tudi za lastnike starodobnikov. Starostna meja za starodobnike se namreč vrača na 30 let, zanje pa se bo uvelo tudi posebne registrske tablice.