"Dialog o praktičnih vprašanjih in boljših življenjskih pogojih je nujen. EU meni, da je priložnost za to za mizo v Bruslju in ne v New Yorku," je po poročanju srbske tiskovne agencije Beta dejal Westerwelle.

Vodja nemške diplomacije je v pogovoru s študenti beograjske univerze ob tem dodal, da je sprava lahko uspešna zgolj, če se bo Beograd soočil z realnostjo. Kot je spomnil, je neodvisnost Kosova realnost, pa tudi strokovno mnenje, ki ga je na to podalo Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu, je nedvoumno.

Vendar pa je minister v pogovoru za nemški radio opozoril, da tistega, ki želi odpirati statusna vprašanja, kljub oceni ICJ, da to ni potrebno, čaka veliko dela na poti v EU. Ob tem je tudi izrazil nezadovoljstvo Berlina, ker skuša Srbija pred GS ZN ponovno odpreti vprašanje Kosova in njegove neodvisnosti, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Srbija ima perspektivo v EU

Po besedah Westerwelleja Srbija ima perspektivno v EU, tako kot druge države Jugovzhodne Evrope, vendar pa je ta pot "mukotrpna in naporna". Unija nadalje ne bo pristala na zniževanje kriterijev za članstvo, vendar jih tudi ne bo zaostrovala, je nemški minister še povedal srbskim študentom.

Kot je dodal, je geografska karta Jugovzhodne Evrope "izrisana in končana". Izrazil pa je prepričanje, da bo prišel dan, ko bodo predstavniki Beograda in Prištine s predstavniki Bruslja sedeli za isto mizo in se pogovarjali o vprašanjih, ki zadevajo EU.

Nemški minister se je v okviru obiska v srbski prestolnici danes že sešel s premierom Mirkom Cvetkovićem, s katerim sta ob gospodarskem sodelovanju med državama govorila še o poti Srbije v EU. Kot je izpostavil Cvetković, dialog predstavlja edino pot do rešitve vprašanja Kosova, Srbija pa je pri tem tudi pripravljena na "tesna posvetovanja" z Brusljem.

Westerwelle je imel v nadaljevanju na programu še srečanji s srbskim predsednikom Borisom Tadićem in zunanjim ministrom Vukom Jeremićem.

Tadić in Westerwelle sta se strinjala, da je prihodnost Srbije v EU. Srbski predsednik pa je nemškemu gostu dal vedeti, da Srbija računa na pomoč EU pri reševanju vprašanja Kosova. Kot je še izpostavil, se Srbija zavzema za to, da se do rešitve pride z dialogom med Beogradom in Prištino.

Vodja srbske diplomacije Jeremić pa je po pogovorih z nemškim kolegom poudaril, da Srbija ne bo umaknila resolucije o Kosovu, ki jo je predložila GS ZN. Vendar pa se je pripravljena o vsem konstruktivno pogovarjati.

Ministra sta sicer govorila tudi o sodelovanju med državama, tudi pri srbskem približevanju EU. "Srbija ne more postati članica EU brez polne podpore Nemčije in to je ključnega pomena," je povedal Jeremić.

Po pogovorih v Beogradu, kamor je prispel iz Zagreba, bo nemški zunanji minister odpotoval v Sarajevo, medtem ko se bo v petek v okviru balkanske turneje mudil še v Prištini in Gračanici na Kosovu.