V pogovoru za časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung je predsednica slovaške vlade opozorila, da se morajo očitki o neodgovornem obnašanju Slovaške zaradi odločitve parlamenta, da ne podpre sodelovanja države v mehanizmu posojil evroskupine in Mednarodnega denarnega sklada za pomoč Grčiji, prenehati.

Radičova je povedala, da odločitev slovaške rade ni bila uperjena proti Grčiji, temveč je šlo za odločitev v prid krepitvi javnofinančne odgovornosti v EU in območju evra. "Želimo sporočiti: Prosim vas, prenehajte s politiko popolnega zadolževanja, saj morajo na koncu račune plačati davkoplačevalci," je dejala. Obenem je odločno zavrnila trditve, da Slovaška nima čuta za solidarnost v območju evra.

Opozorila je, da gre za demokratično odločitev neposredno izvoljenih poslancev. Evropa se po njenih besedah ne sme spremeniti v skupnost velikega brata v podobi večjih in bogatejših držav in številnih manjših satelitov, ki morajo ubogati močnejše ter bogatejše.

Poleg tega je povedala, da Slovaška ni kršila nobenega določila iz pogodb EU, saj je bil mehanizem pomoči Grčiji posledica političnega dogovora med državami članicami evrskega območja. Spomnila je, da je bil predviden slovaški prispevek v višini 800 milijonov evrov glede na bruto domači proizvod precej višji kot pri nekaterih drugih članicah in da bi ob njegovi polni izrabi bistveno prispeval k že tako visokemu javnofinančnemu primanjkljaju.

Še posebej je bila ostra do komisarja Rehna, ki je po njenem mnenju zgolj uradnik in nima pravice oz. legitimnosti, da kritizira odločitve demokratično izvoljenih ustanov.

Kot je povedala časniku Die Welt, bo od njega zahtevala celo opravičilo. "Način, na katerega se je Olli Rehn, neizvoljeni uradnik iz Bruslja, izrazil glede izvoljenih predstavnikov slovaškega ljudstva, je bil ponižujoč. Med obiskom v Berlinu bom zato iz Bruslja zahtevala uradno opravičilo," je zatrdila.

Rehn je po odločitvi slovaškega parlamenta obžaloval po njegovih besedah "kršitev solidarnosti znotraj območja evra" in pri tem spomnil, da je bila odločitev evroskupine, da skupaj z IMF oblikuje mehanizem posojil Grčiji, ključno dejanje in bistven element pri stabilizacije skupne evropske valute v času, ko je bila pod močnim udarom trgov. Poleg tega je izrazil pričakovanje, da bodo finančni ministri EU in evroskupine o tem vprašanju spregovorili na naslednjem srečanju.

Radičova je spomnila, da je slovaški parlament potrdil sodelovanje države v mehanizmu za stabilnost evra. Gre za zagotavljanje posojil, če poleg Grčije še katera od držav z evrom ne bi mogla pridobiti zadostnih finančnih sredstev na trgu.

Slovaška je sicer napovedala, da bo morebitno dejansko sprožitev mehanizma odobrila le, če bo v EU pred tem prišlo do bistvene okrepitve pakta o stabilnosti in rasti in če bo do takrat obstajal jasen sistem nadzora in sankcij za države članice evrskega območja, ki kršijo pravila in vodijo neodgovorno proračunsko politiko.

Nesodelovanje Slovaške v mehanizmu pomoči Grčiji bo najverjetneje ena glavnih točk pogovorov z Merklovo, ki je prav tako obžalovala pomanjkanje čuta za solidarnost te najnovejše članice evrskega območja.