Tip ladje, kot je Triglav, po besedah Jelušičeve mnoge države uporabljajo za obalno stražo. Prav zato ne vidi nobenega razloga, da Triglav, če bi se odločili za obalno stražo, ne bi postal sestavni del tega koncepta.

Na napovedi poslancev Zares za pobudo, da ladjo čim prej zamenjajo za nekaj uporabnejših plovil, ministrica odgovarja, da so poslanci marsikaj "prešpricali" ali preslišali. "So dejstva, ki jih ni mogoče zavrteti na začetek," pravi.

Pripombe na ladjo, ki so se pojavljale v hrvaškem tisku, so po ocenah Jelušičeve pokazale, da ladja "za Slovenijo pomeni novo pomembno zmogljivost, na katero se bomo lahko zanesli". Prepričana je, da bomo še ponosni nanjo, "napadali pa jo bodo tisti, ki jim bodo ratingi bolj slabo kazali".

"Silna razprava" o neenakopravnosti cerkva pri blagoslovu ladje je po ocenah ministrice povsem brezpredmetna. Ladjo je blagoslovil pripadnik Slovenske vojske, vodja službe za versko duhovno oskrbo. Blagoslovitev ladje je pomorski običaj in če za to ne bi poskrbela naša vojska, bi to storila ladjedelnica. V ladjedelnici Almaz namreč še nobena ladja ni splavila brez blagoslova, niti pod komunističnim režimom, je pojasnila Jelušičeva.

Pričakuje pa, da direktor urada za verske skupnosti Aleš Gulič, ki je dejal, da je bila z blagoslovom ladje katoliška Cerkev privilegirana, "dovolj dobro pozna vsebine in organizacijo verske duhovne oskrbe pri nas".

Ministrica se je izrekla tudi o vodenju skupine za mentorstvo in povezave v Afganistanu (OMLT). To je, kot pravi, po odgovornosti velik korak, ki potegne za sabo več ukrepov, zato so poslušali opozorila iz političnih krogov.

Kljub pridobivanju mnenja in soglasja pa Zares o napotitvi 14. kontingenta zahteva vnovično razpravo v DZ. Vendar varnostne razmere v Afganistanu po ocenah ministrice niso tako radikalno spremenjene, da bi opravičevale vnovični premislek o vodenju ali nevodenju OMLT.

Na zahteve Zares tako odgovarja, da nikomur ni mogoče vzeti lastnega mnenja, zato bo vprašanje poenotenja nerešeno vprašanje. Pričakuje pa, da bosta tako vlada kot parlament pri presojanju razmer ravnala odgovorno in državotvorno. S položajem naše države v mednarodni skupnosti se ne gre kar tako igrati, pravi Jelušičeva.

Afganistan je sicer po njenem mnenju "hvaležna tema za politično profilacijo in opaznost. Toda vsakdo, ki to počne, mora vedeti za posledice". "Dovolj daleč je, da čisto vsak le nima natančnih podatkov o tem, kaj se v tej državi dogaja. Zato mnoga natolcevanja ostajajo brez demantijev ali drugačnih mnenj," je prepričana Jelušičeva.