A ravno to nizko plačilo naj bi bilo krivo za pomanjkanje darovalcev jajčec in sperme, zaradi česar se neplodni moški in ženske iz Velike Britanije (v veliki večini brez nadzora in neuradno) odpravljajo na klinike v tujino. Sedaj HFEA razmišlja, da bi prevzela španski sistem, s čimer bi se plačilo povzpelo na skoraj tisoč evrov.

„Želimo ponovno oceniti darovanje jajčec,“ je pojasnila profesorica Lisa Jardine, vodja organizacije. „Predlagamo premik k španskemu sistemu, poudarjamo pa, da se ne premikamo proti sistemu, ki je uveljavljen v ZDA, kjer lahko čedna dekleta za darovanje jajčeca prejmejo do 20 tisoč evrov.“

Vodilni organizacije HFEA bodo o predlogu razpravljali v prihajajočem mesecu, nato pa bo predlog podan tudi v javno razpravo.

Sicer pa je klinikam za zdravljenje neplodnosti prepovedano dajati neposredno plačilo darovalcem jajčec in sperme. Čeprav so ti darovalci podvrženi agresivnim postopkom, ki lahko včasih škodujejo njihovemu zdravju, so upravičeni do maksimalne „kompenzacije“ 300 evrov zaradi izgube zaslužka ob odsotnosti z delovnega mesta, dobijo pa tudi plačilo za izdatke.

Obstaja zaskrbljenost, da bi dvig zneska plačila skomercializiral zbiranje jajčec in sperme, s čimer bi omajali princip darovanja, na katerem temelji sedanji sistem. „Ženske, ki želijo darovati jajčece, morajo obiskati svetovalni sestanek, številne zdravstvene preglede, postopek, ki vključuje mnogo injekcij, in pa prestati manjšo operacijo,“ je razložil Anthony Rutherford, svetovalec središča za medicino razmnoževanja. „To je veliko postopkov za 300 evrov, ta znesek je prenizek. A vendarle je potrebno paziti na ravnovesje – če so dovoljeni previsoki zneski, potem se izgubi princip darovanja.“

Število Britank, ki se na zdravljenje neplodnosti odpravljajo v tujino, se giblje med več sto in nekaj tisoč (natančni podatki niso na voljo). Najbolj priljubljeni cilji so Španija, Češka in pa ZDA. Druge ostanejo v Veliki Britaniji in se zasebno dogovorijo z darovalci, s čimer se izognejo uradnim postopkom. Organizacija ima podatke, da so številne ženske za jajčece prejele plačila v višini 25 tisoč evrov, avtomobile ali pa odplačilo dolga na kreditnih karticah.

V Veliki Britaniji ima z zanositvijo težave eden izmed šestih parov. Vsako leto se rodi kakšnih 2000 otrok, pri katerih so uporabili darovalčevo spermo, jajčece ali pa zarodek. Število registriranih darovalk jajčec se je rahlo povišalo od leta 1998, ko jih je bilo 946, do danes, ko jih je 1150. Težava pa je, da se je število neplodnih žensk povišalo veliko hitreje in neskladno s tem številom.