Nekaj ga je močno udarilo v nogo

Pesek, sicer potapljaški inštruktor in dober poznavalec morskih globin, se je usodnega dne okoli poldneva skupaj s prijatelji odpravil na jugovzhodno stran Visa, kjer ga je kolega odložil z gumijastim čolnom. Velik ljubitelj podvodnega ribolova je kmalu ujel petkilogramsko ribo, ko se je počasi vračal proti obali, pa ga je v neposredni bližini čolna nekaj močno udarilo v nogo. "Najprej sem mislil, da me je udaril čoln, nato pa sem opazil morskega psa," je trenutke groze pozneje opisal Ljubljančan. Tedaj se je začel njegov boj za življenje. Morski pes ga je ugriznil v golen, potapljač pa je žival močno udaril v trup. Morska zver je zato spustila svojo žrtev, potapljač pa je med plavanjem klical na pomoč prijateljem s čolna in pri tem vpil: "Beli morski pes me je, beli me je, pomagajte!"

Prav hitremu odzivu prijateljev se lahko Damjan Pesek zahvali, da je preživel srečanje z belim morskim volkom, saj so mu hitro pomagali nazaj na čoln. Potem ko so mu dali prvo pomoč, so ga takoj prepeljali v viški zdravstveni dom, pozneje pa so ga s helikopterjem hrvaške vojske odpeljali na operacijo v klinični center v Splitu, kjer so ga uspešno operirali in mu rešili povsem raztrgano nogo.

Zver jo je odvlekla v globino

Če je opisani primer zadnjega napada morskega psa v Jadranu še povsem svež in znan tako rekoč vsem ljubiteljem morskega življenja, tega prav gotovo ni mogoče trditi za prvo uradno zabeleženo žrtev. Kar seveda ne čudi, saj gre za tragično zgodbo, ki se je pred hrvaško Kraljevico odvila davnega 23. avgusta leta 1934. Igra usode je hotela, da je bila tudi prva žrtev Slovenka, takrat komaj 17-letna ljubljanska gimnazijka Vera Novak. Tragedija se je zgodila kmalu po šesti uri popoldne, ko je mladenka odplavala daleč na odprto morje, skoraj do vhoda v Bakarski zaliv. Čeprav naj bi jo med plavanjem na nevarnosti odprtega morja opozorilo tudi nekaj ribičev, se dekle ni ustavilo, kar se je kasneje izkazalo za usodno. Ribiči iz Kraljevice so namreč malo zatem na gladini opazili zloveščo plavut morskega psa, na kar so Vero skušali opozoriti s kričanjem in trobljenjem z bark, a jih mlada Ljubljančanka očitno ni slišala. Tako so lahko le nemočno opazovali, kako se ji plavut nezadržno približuje, nekaj trenutkov zatem pa je morska zver zagrabila mladenko in jo odvlekla s seboj v globino. Trupla dekleta, ki je postala prva uradna žrtev morskega psa v Jadranu, niso nikoli našli.

Po nekaterih podatkih se je v zadnjih 100 letih v hrvaškem delu Jadrana zgodilo šest usodnih napadov morskih psov in prav vse žrtve naj bi imel na vesti beli morski volk. Tudi zadnjega, ki se je zgodil 10. avgusta 1974, ko je v morju pred Lokvo Rogoznico pri Omišu umrl mlad nemški turist Rolf Schneider. Kaj natančno se je zgodilo, ni znano niti danes, saj se je mladenič z morsko pošastjo srečal sam, ko je bil na odprtem morju, kakšnih 200 metrov od obale. Kljub temu mu je z zadnjimi atomi moči uspelo priplavati na kopno, za njim pa je v vodi ostajala krvava sled. Nekaj prisebnih kopalcev je mladeniča s povsem pogrizenima nogama takoj prepeljalo v zdravstveni dom v Omišu, a mu zdravniki več niso mogli pomagati. Podobno kot za večino drugih žrtev belega morskega psa je bila tudi za Rolfa Schneiderja usodna izkrvavitev.