Lani 10. julija je Komisija za preprečevanje korupcije pod vodstvom Draga Kosa začela postopek zaradi suma, da je poslanec Marinič goljufal pri izpitu iz nemškega jezika tako, da je zanj izpit opravljal nekdo drug. Vse naj bi se dogajalo že leta 2005, profesorica Marjeta Ekar pa je shranila ključen dokazni dokument: izpitno polo. Sama je tudi odločilno prispevala k razkritju, ko je od človeka, ki se je pri njej v kabinetu izdajal za Mariniča, pridobila indeks in ga želela zadržati, da bi ugotovila pravo identiteto. Za zdaj neznani moški ji je indeks iztrgal iz rok in zbežal iz kabineta.

Poslanec Branko Marinič je od vsega začetka zatrjeval, da je nedolžen in da ni storil ničesar kaznivega. Kljub temu ga je PU Kranj ovadil zaradi suma istega kaznivega dejanja in okrožno državno tožilstvo je ovadbo prejelo decembra leta 2009 in do konca leta od okrožnega sodišča terjalo, da opravi določena preiskovalna dejanja. Ključno je bilo verjetno grafološko izvedensko mnenje o izpitni poli oziroma o tem, kdo je izpit opravljal.

Ko smo pred dnevi želeli od vodje tožilstva Irene Kuzma izvedeti kaj o usodi njihovih zahtev glede preiskave, nas je po daljšem času seznanila le z datumom 29. december 2009, ko so zahtevali preiskovalna dejanja. Ko smo za odgovor o stanju te v javnosti zelo odmevne zadeve želeli odgovor od predsednika Okrožnega sodišča v Kranju Mihaela Kersnika, smo doživeli svojevrstno sprenevedanje: po priimku na sodišču namreč niso mogli vedeti, za katero zadevo gre - čeprav smo jasno opredelili mesec, ko je sodišče prejelo od tožilstva zahtevo za preiskovalna dejanja. Šele ob ponovnem vprašanju smo dobili odgovor, da so zadevo 19. julija poslali nazaj na tožilstvo.

Kranjsko sodišče in tožilstvo sta vsaksebi dobrih sto metrov. Kljub temu nam je tožilka Irena Kuzma tudi včeraj potrdila, da s kranjskega sodišča niso dobili nobenega odgovora glede poteka zadeve Marinič. Kje je torej spis, o katerem sodišče trdi, da so ga poslali tožilstvu in ga to ni prejelo, ni znano. Več kot eno leto po dogodku, ki je zagotovo prizadel dobro ime poslanca, fakultete in še koga, imamo torej klavrn izkupiček dveh pomembnih ustanov: kranjsko sodišče je preiskovalna dejanja opravljalo sedem mesecev in dvajset dni, izsledki preiskave pa lahko na sto metrov oddaljeno tožilstvo potujejo od 19. julija do neznanega datuma. Po vrhu pa še: tožilstvo je sodišču predlagalo preiskavo po skrajšanem postopku.