Rojstnodnevno slavje v Chicagu je bil Barack Obama primoran delovno oplemenititi s kampanjo za demokratskega kandidata na jesenskih kongresnih volitvah, zraven pa prebirati najnovejše raziskave javnega mnenja, ki niso najugodnejše. Gallup mu je v zadnji meritvi podpore med Američani postregel z rezultati, ki prvega temnopoltega ameriškega predsednika ocenjujejo izrazito po njegovi rasni pripadnosti, in ne delu, ki ga je oziroma ni dobro opravil v dosedanjem mandatu.

Dejstvo je, da je bila naklonjenost tako imenovanih Afroameričanov "svojemu" predsedniku izrazita že ob njegovi izvolitvi, a je bila tudi podpora belopoltega prebivalstva skoraj dvotretjinska. V statistikah je to na vrhuncu priljubljenosti Baracka Obame pomenilo, da ga je podpiralo kar 92 odstotkov temnopoltih Američanov, a tudi 62 odstotkov belcev. Zadnja Gallupova raziskava kaže, da med temnopoltimi ni bistveno izgubil podpore, ta je še vedno 88-odstotna, zato pa se mu je prepolovila med belopoltimi Američani in zdaj je ta le še 38-odstotna. Še bolj izstopajoča pa je ugotovitev, da mu množično odrekajo naklonjenost Latinskoameričani, saj se mu je ta zmanjšala za 28 indeksnih točk. V primerjavi z letošnjim februarjem je Obamova priljubljenost padla še za štiri točke, na 46 odstotkov, medtem ko je bila najvišja januarja 2009, ko ga je podpiralo 66 odstotkov vseh Američanov.

Politični analitiki ugotavljajo, da tokrat deluje "rasni faktor" ter da mu temnopolti Američani ne zamerijo očitnih napak, ki jih je storil pri saniranju ekološke katastrofe v Mehiškem zalivu, hkrati pa veliko bolj naklonjeno kot bela populacija sprejemajo njegovo zdravstveno reformo. Na jesenskih volitvah bi mu lahko škodilo tudi Michellino razkošno dopustovanje, saj so nekateri ameriški tabloidi predsednikovo ženo že razglasili za sobno Marijo Antoaneto, ki si za svoje ugodje privošči 70 sob v mondeni Marbelli, kjer so zanjo tudi na vrhuncu turistične sezone izpraznili polne plaže. Če se bo trend Obamove nepriljubljenosti nadaljeval do kongresnih volitev, mu nekateri tamkajšnji analitiki obetajo samo še vlogo slamnatega predsednika do konca mandata brez kakršne koli možnosti, da ga ponovi. Televizijska družba CNN, ki je sicer vidno naklonjena Obami, pa mu je sporočila še eno slabo novico. Po njeni anketi kar 60 odstotkov Američanov ne verjame, da je predsednik rojen v ZDA in s tem legalni šef države.