Bersani upa, da bodo Fini in poslanci, ki so mu sledili po razkolu z Berlusconijem prejšnji teden, danes v poslanski zbornici glasovali za nezaupnico in s tem odstavitev podsekretarja na pravosodnem ministrstvu Giacoma Calienda, ki je obtožen korupcije. S tem bi Fini resno zamajal Berlusconijevo vlado, ki ne bi imela več večine v parlamentu.

Da pa Italija ne bi zdrsnila v kaos, Bersani predlaga vzpostavitev tehnične vlade, ki bi po njegovih predstavah morala poskrbeti za sprejem novega volilnega zakona, ki bi Italiji omogočil večjo politično stabilnost in jasne politične koalicije. Poleg tega bi tehnična vlada skrbela še za uresničevanje paketa varčevalnih ukrepov, ki jih je sprejela Berlusconijeva vlada, je še predlagal Bersani, kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

V tehnični vladi bi po predstavah Bersanija sodelovale vse zmerne stranke, tudi sedaj vladna Severna liga in tisti, ki so se zbrali okoli Finija. Vsekakor pa bi bilo za Italijo najboljše, če bi Berlusconijeva vlada čim prej padla, je menil.

Toda Bersanijeve ideje zaenkrat niso padle ravno na plodna tla, navaja APA. V Severni ligi, v kateri so po sporu med Berlusconijem in Finijem še bolj zvesti premieru, so zavrnili kakršnekoli razmisleke o tehničnem kabinetu. Nad tem pa ni navdušen niti Tremonti, ki naj bi bil po Bersanijevem predlogu "tehnični premier". "Dovolj sem zaposlen že z vodenjem gospodarskega ministrstva," je dejal v pogovoru za milanski časnik Sole 24 Ore.

Kakšna bo nadaljnja usoda Bersanijevih idej, bo znano predvidoma že danes okoli 17. ure, ko je na dnevnem redu poslanske zbornice predvideno glasovanje o nezaupnici podsekretarju Caliendu. Jeziček na tehtnici pa bodo predstavljali predvsem 33 poslancev, ki so se pridružili Finiju in ustanovili svojo poslansko skupino "Prihodnost in svoboda v Italiji". od 630 članov poslanske zbornice je 237 poslancev Ljudstva svobode, 59 poslancev Severne lige in 33 Finijevih, kar pomeni, da bi Berlusconiju lahko v spodnjem domu parlamenta zmanjkalo 19 glasov.

Toda po drugi strani je Fini minuli teden izjavil, da je Caliendo "dober človek", prav tako pa naj ne bi imel namena strmoglaviti Berlusconijeve vlade, pa čeprav je do razkola s premierom, dolgoletnim zaveznikom na desnici, prišlo zaradi kritik, da bi morali s položaja oditi vsi člani vladi, ki so vpleteni v korupcijske afere.

V skladu s tem so Finiju zvesti poslanci v torek zvečer sporočili, da se bodo glasovanja vzdržali. Za to naj bi se poleg njih odločili tudi opozicijski Krščanski demokrati (UDC) in druge neodvisne skupine v parlamentu. Če se bo to res zgodilo, bo danes vzdržanih okoli 85 poslancev, kar bi zadostovalo za Berlusconijevo preživetje. Berlusconi je sicer zagrozil, da bo odstavitev Calienda vodila v "takojšnje predčasne volitve".