Ali to drži?

Mogoče res. Samostojnemu poslancu je namreč po poslovniku tako rekoč onemogočeno kakršno koli delo.

Je zdaj v SLS kaj drugače kot v SDS?

V SLS z Žerjavom na čelu so stvari zelo poštene, jasne in odkrite. Ker sem sam zelo načelen, mi tu resnično ugaja.

Je šlo pri vašem prestopu za dogovor, da se vam omogoči aktivnejše delovanje, SLS pa dobiva en glas več?

Ne, za noben dogovor v tem smislu ni šlo. Hja, takole bom rekel. Z nekaterimi zadevami se nisem strinjal, ko smo bili v vladi (Pukšič je bil v Janševi vladi državni sekretar za Slovence po svetu). Tako denimo odnosi s Slovenci nikoli niso bili del naše zunanje politike, ko je bil zunanji minister Rupel. In nekajkrat smo se z njim o tem zelo na trdo pogovarjali.

Vaš nekdanji poslanski kolega Jože Jerovšek pravi, da je bil glavni razlog vašega odhoda iz SDS minister Rupel.

Ne samo Rupel. Glavni razlog je bilo nasprotovanje tudi nekaterim ljudem v stranki, ko smo bili na oblasti. Skratka nisem si dovolil, da bi nekdo drug vodil politiko odnosov s Slovenci po svetu. Poleg tega nekateri ministri niso opravili tega, kar bi morali. V mislih imam predvsem ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka.

Kje Vizjak ni opravil svojega dela?

Na področju turizma, na primer. Šlo je za neke projekte v Slovenskih goricah, ki bi prinesli dvesto novih delovnih mest, pri katerih je minister metal polena pod noge. Več o teh sporih javno ne želim govoriti.

Izstopili ste iz poslanske skupine SDS, vendar ste ostali zvesti stranki. Ste zdaj člansko izkaznico SDS zamenjali za izkaznico SLS?

Ja, kot samostojni poslanec sem bil še vedno član SDS, vendar, denimo, nisem bil povabljen na kongres stranke. Zdaj sem član SLS.

Zamere zaradi vašega izstopa v SDS torej še vedno obstajajo?

V parlamentu niti ne. Saj se vsi dobro poznamo in vemo, kdo s kom, kako daleč in tako naprej. Na politični ravni je sodelovanje zelo dobro. Celo boljše, kot je bilo prej. Ko je šlo za zahtevo za sklic izredne seje o koriščenju evropskega denarja, so poslanci SDS prispevali svoje podpise.

Tudi vi ste podpisali razvpito izjavo o posledicah, ki čakajo pobegle poslance in druge funkcionarje iz SDS. So vas ali SLS, recimo, v SDS terjali, da vrnete denar, ki so ga vložili v vašo predvolilno kampanjo?

SLS s tem tako nima nič, sam pa tudi nisem dobil nobenega takega zahtevka. Dobil sem le nekakšno obvestilo, na katero se nisem odzval, in pri tem je tudi ostalo.

Za župana Destrnika boste zdaj kandidirali kot kandidat SLS. Se vam bo to kaj poznalo pri izidu?

Ne verjamem. Je tako, da ljudje volijo človeka, ne stranke, čeprav je nekaj vendarle povezano s stranko. Že na volitvah v državni zbor sem, ko je stranka imela 12 do 14 odstotkov, jaz dobival skoraj še enkrat več.

Na vašem območju je doma tudi podpredsednik SDS in bivši minister Milan Zver, ki običajno ne kandidira proti vam, toda če se to na prihodnjih volitvah zgodi, bo najbrž huda konkurenca.

Ne vem, po čem bi bil močan konkurent, glede na to, da ni bog ve česa premaknil na področju šolstva v našem kraju, ko je bil minister za šolstvo.

Ko sem bil enkrat v vašem kraju, sem v gostilni dobil vtis, da Zvera postavljajo pred vas.

Vprašanje je, kdo je bil takrat v gostilni.

Župan ste, kot pravite, od leta 1993.

Ja, takrat je skupščina krajevnih skupnosti Destrnik razpisala volitve za župana in med vsem kandidati sem dobil več kot polovico vseh glasov.

Ste kdaj poskušali izračunati, koliko denarja ste priskrbeli svoji občini?

Ja, to bi bilo zelo zanimivo. Kot poslanec sem resnično ponosen na zakon o vračanju denarja za telekomunikacije. Ta zakon je bil moje remek delo. Moram reči, da je bil Janez Janša takrat na moji strani.

Ali mislite, da bi kot župan lahko zmagali tudi v kakšni večji, bolj urbani občini, na primer v Kranju?

Ne vem. Če bi stranka tako hotela, bi kandidiral tudi v takem okolju.

Če bo koaliciji uspelo razdvojiti župansko in poslansko funkcijo, katero izmed njiju bi vi izbrali?

To vaše vprašanje je popolnoma retorično, kajti do te ločitve ne bo nikoli prišlo. Ne v tej, ne v kakšni naslednji koaliciji. Veste, če bi danes dali županom v državnem zboru možnost, bi v enem mesecu pripravili tak proračun, ki bi v enem letu izvlekel državo iz krize. In nagnali bi veliko malopridnežev.

Odkar ste v SLS, so se vam odprla tudi vrata za delovanje v preiskovalnih komisijah. Zakaj ste izbrali prav komisiji, ki se ukvarjata z domnevno koruptivnostjo ministra Golobiča in ljubljanskega župana Jankovića?

V obeh komisijah se najbolj kaže aroganca oblasti nad zakoni in vsem ostalim, kar gre tu zraven. Golobič je tako imenovani najbogatejši slovenski kmet, drugi pa je slučajno solastnik neke Elekte, ki čisto slučajno kupuje neke travnike, ki se potem slučajno strokovno spremenijo v zazidljiva zemljišča. O tem kot župan vendarle nekaj vem in mi delamo drugače: najprej občina odkupi neko zemljišče in ga potem spremeni v stavbno zemljišče.

Da sta oba delala kaj narobe, boste morali dokazati. Ali lahko rečete, da preiskovanje obeh ni časovno preračunano na bližajoče se lokalne volitve?

To popolnoma zanikam. Nič ni časovno preračunano na lokalne volitve. Golobič se je zlagal že prej, Janković je edini bog v državi, ki je šel gradit Stožice, ne da bi imel zaključeno finančno konstrukcijo. Vsi drugi župani moramo imeti za vsak projekt zaprto finančno konstrukcijo, če hočemo dobiti državni ali evropski denar, lepo vas prosim, no.