Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije se je namreč o ukrepih na področju plač z vlado pogajal v okviru Konfederacije sindikatov javnega sektorja, ki je minuli teden z vlado parafirala predlog dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012 ter predlog aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor.

Vodstvo omenjenega sindikata pa se je danes odločilo, da bodo oba dokumenta tudi podpisali. Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil Vukadinovič, bi bile vse druge rešitve za zaposlene bistveno slabše. Če namreč zadostno število sindikatov ne bi podpisalo dokumentov, bi vlada realizirala svojo napoved, da bo plače javnih uslužbencev enostransko uredila z zakonom in odpovedala kolektivne pogodbe. Če pa bi do tega prišlo, bi jih znova čakalo dolgoletno urejanje plač, ocenjuje Vukadinovič.

Aneks prinaša boljše pogoje

Aneks h kolektivni pogodbi pa za zaposlene v javnem sektorju prinaša boljše pogoje, kot bi jih dobili, če bi vlada realizirala svoje napovedi. V pogajanjih z vlado je namreč konfederacija sindikatov dosegla največ, kar je lahko, ocenjuje Vukadinovič. "Ostalo so zgolj želje, kako bi bilo, če bi bilo," pravi.

Pogajalski skupini je tako po njegovih besedah uspelo ohraniti regres na ravni lanskega ter ohraniti povračilo stroškov za prevoz na delo. Zamrznitev plač bo zaposlene v javnem sektorju sicer prizadela, ocenjuje Vukadinovič, a ob tem opozarja na zavezo v aneksu, po kateri se bodo plače uskladile takrat, ko bo rast BDP presegla tri odstotke. To pa je realna možnost, je dodal.

Med populizmom in odgovornostjo

Vodstvo sindikata zdravstva in socialnega varstva je po njegovem mnenju odločalo med populizmom in odgovornostjo do svojih članov ter se odločilo za slednje. Poleg tega podpis aneksa in dogovora ohranja sistem kolektivnih pogodb ter socialni dialog. Brez njega si namreč dela sindikatov ni mogoče predstavljati, je še poudaril.