"Obstaja globalna zaporniška kriza," je opozoril Nowak, ki je v svoji funkciji poročevalca ZN o mučenju in nehumanih načinih kaznovanja obiskal zapore po vsem svetu.

Pristojne oblasti Nowak poziva, naj zapornike seznanijo z nevarnostmi prenašanja virusa hiv in jim omogočijo brezplačne kondome, redna testiranja za okužbo s hivom ter svetovanja. Poskrbeti bi morali tudi za sterilne igle ter substitucijske terapije, kot so npr. metadonske terapije.

"Znanost nam natančno pravi, kaj moramo narediti, gre samo za vprašanje politične volje, da to tudi uresničimo," je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP.

Poleg tega bi morali stražarji v zaporih izpolnjevati svoje naloge in dejansko preprečiti posilstva in druge oblike prisile, prvi korak na tej poti pa bi bilo zmanjšanje prenapolnjenosti zaporov.

Natančnih številk o tem sicer ni, a po besedah Nowaka je razširjenost virusa hiv v zaporih na splošno veliko višja kot sicer v širši populaciji. In glede na to, da v zapore vsako leto vstopi in jih zapusti kar 30 milijonov ljudi, je to problem celotne družbe, je še posvaril Nowak.

Kot piše nemška tiskovna agencija dpa, je na primer v ukrajinskih zaporih s hivom okuženih do 30 odstotkov ljudi, medtem ko je nacionalno povprečje 1,6 odstotka. V Indoneziji je v zaporih okuženih 21 odstotkov, sicer pa 0,2 odstotka ljudi.