Popravljeni predlog zakona, ki sta ga italijansko javno mnenje in opozicija označila kot "mašilo za usta" (legge bavaglio), medijem in poročevalcem vrača svobodo objavljanja vsebine prisluškovanj, ki je relevantna za sodne preiskave. Kot je na seji odbora za pravosodje poslanske zbornice dejal Giacomo Caliendo, podtajnik ministrstva za pravosodje, bodo mediji tudi v prihodnje lahko objavljali vsebino prisluškovanj še ne dokončanih preiskav.

Zmaga javnega mnenja

Čeprav še ni povsem jasno, katera instanca bo tista, ki bo odločala o relevantnosti vsebine prisluškovanj, pa je Caliendo pojasnil, da novi predlog zakona bistveno ne spreminja obstoječega: "Na primer, vse tisto, kar so mediji v teh dneh objavili v zvezi s preiskavo o tajni loži P3, bodo lahko počeli tudi v prihodnje."

Gianfranco Fini, predsednik poslanske zbornice, sicer pa član vladne koalicije, ni skrival zadovoljstva: "Hočem živeti v državi, v kateri vsak časopis piše tisto, kar hoče, in za tisto, kar objavi, prevzame svojo odgovornost. Časopisi morajo poročati o sodnih preiskavah, četudi te še niso končane," je dejal Fini, ki je v zadnjih mesecih najostrejši oponent svojega (bivšega) zaveznika Berlusconija.

"Z novimi spremembami bo zakon o telefonskih prisluškovanjih ostal bolj ali manj nespremenjen. To pomeni, da se Italijani tudi v prihodnje po telefonu ne bodo mogli pogovarjati svobodno ter da Italija ostaja policijska dežela," je dejal italijanski premier, ki je bil prisiljen priznati umik, pa čeprav še naprej zatrjuje, da je vlada z novim zakonom nameravala zaščititi zasebnost državljanov.

Vrhovni svet magistratov (CSM, Consiglio Superiore Magistrati), ki je avtonomno telo italijanskih sodnikov, je spremembe zakone ocenil kot pozitivne. Toda CSM ostaja skeptičen do tistega dela osnutka zakona, ki določa nove norme za telefonska prisluškovanja. Kot vemo, italijanski preiskovalni sodniki in policija vztrajajo, da so telefonska prisluškovanja nujno sredstvo preiskav. CSM je v svojem sporočilu za javnost od vlade zahteval, da umakne še preostale uničujoče norme novega zakona. Poziv za delni umik, potem ko je vladna koalicija izgubila bitko z javnim mnenjem, pa sodeč po poročilih ni všeč nekaterim članom vladne koalicije, ki grozijo, da bodo v parlamentu glasovali proti defetistični poziciji vlade. Zakon naj bi se vrnil ponovno v parlament na začetku prihodnjega meseca. V javnem mnenju pa narašča prepričanje, da bi mora vlada povsem umakniti nesmiselni zakon. Premier Berlusconi pa grozi, da bo v primeru, da parlament zakona ne bo potrdil, zahteval predčasne volitve.