"Gre pretežno za starejše delavce in invalide, torej tiste, ki jih je sicer težko odpustiti. V zvezi s programom presežnih delavcev je že vloženih nekaj tožb na delovno sodišče in se bodo reševale z mediacijo," pravi Kastelec in dodaja, da v ostalih primerih vse poteka v skladu z zakonodajo, izplačujejo se vse obveznosti, nekateri so že dobili odpravnine, drugi jih še bodo. "Ne vemo natančno, koliko delavcev bo na koncu ostalo brez dela. Nekaj naj bi jih prerazporedili v druge hčerinske družbe CGP. Dela v gradbeništvu je res precej manj, cestni program se je končal, niti stanovanjskih gradenj ni. Toda ni mi všeč, da odpuščajo starejše delavce z dolgoletnimi izkušnjami."

Kastelec pojasnjuje, da je bila družba Planum neke vrste agencija za zaposlovanje. Delavce je prerazporejala v tiste družbe CGP, kjer so jih potrebovali. "Mislim, da bo določeno število delavcev tudi po koncu likvidacije moralo ostati, saj je na nekaterih področjih, denimo na asfaltnem, dela zmeraj dovolj," meni Kastelec. CGP je februarja letos celoten poslovni delež v Planumu prenesel na družbo Strešnik IGM, ki jo prav tako kot CGP lastniško obvladuje Dari Južna. Le nekaj dni po prenosu lastništva je skupščina družbe Strešnik IGM sprejela sklep o likvidaciji.

Kako je sicer s poslovanjem skupine in matične družbe CGP, d.d., smo skušali izvedeti od vodstva družbe, a do včeraj odgovorov nismo dobili. So pa delničarji, med katerimi je največji Južna, na ponedeljkovi skupščini upravi pod vodstvom Marjana Pezdirca in nadzornemu svetu za lani podelili razrešnico. Del lanskega bilančnega dobička v višini 14,4 milijona evrov bodo porabili za izplačilo dividend v višini 0,70 evra bruto za delnico, preostali del bo ostal nerazporejen. CGP je sicer lani ustvaril nekaj več kot 100 milijonov evrov prihodkov in dva milijona evrov čistega dobička.

dragana.stankovic@dnevnik.si