Cameron je v pogovoru za britansko medijsko mrežo BBC pred obiskom v ZDA, ki ga začenja v torek, po pričakovanjih pa se bodo teme pogovorov dotikale tudi tega vprašanja, odločitev škotske vlade označil za napako, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

"Kot vodja opozicije nisem mogel biti bolj jasen, kot sem bil, da je bila odločitev o izpustitvi al Megrahija povsem in popolnoma napačna," je v pogovoru za britansko televizijsko mrežo pristavil premier.

London sicer po drugi strani zatrjuje, da ni dokazov, ki bi podprli poročanje medijev, da naj bi bila al Megrahijeva izpustitev povezana s pogodbo o izkoriščanju nafte med britansko družbo BP in Libijo.

Škotske oblasti so konec avgusta lani predčasno izpustile edinega obsojenca za napad na letalu nad Lockerbiejem, v katerem je leta 1988 umrlo 270 ljudi. Al Megrahi je bil obsojen na dosmrtni zapor, a so ga po osmih letih izpustili iz sočutja, saj ima raka na prostati v zadnji fazi. Sprva naj bi po navedbah zdravnikov imel le še tri mesece življenja, vendar so se medtem pojavile vesti o tem, da bi lahko živel še deset let.

Skupina štirih ameriških senatorjev je zaradi primera Lockerbie v pismu zahtevala srečanje s Cameronom v času njegovega obiska v ZDA. Chuck Schumer, Kirsten Gillibrand, Frank Lautenberg in Robert Menendez so želeli tako dobiti predvsem več pojasnil in večjo preglednost okoliščin, ki so vodile do predčasne izpustitve avtorja terorističnega napada na PanAmovem letalu nad Lockerbiejem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vendar so z britanskega veleposlaništva medtem sporočili, da se Cameron s to skupino senatorjev zaradi prenatrpanega urnika ne bo sešel. Naj bi se pa s štirimi senatorji sešel britanski veleposlanik v ZDA Nigel Sheinwald.