"Več ne morem povedati. To je tako kot vezna posoda - kar se zgodi na eni strani, se mora tudi na drugi," je pojasnil. Na vprašanje, kakšno je njegovo stališče do zamrznitve pokojnin, pa odgovarja: "Treba bo varčevati."

V proračunih za prihodnji dve leti je predvideno krčenje oz. omejevanje javne porabe na področju plač, socialnih transferjev in pokojnin, je v četrtek po seji vlade, ki je razpravljala o proračunih za prihodnji dve leti, dejal predsednik vlade Borut Pahor.

Vlada se je odločila, da bo v petek, 23. julija, opravila delovni posvet in uskladila tudi proračunske odhodke in njihovo razdelitev po politikah, tako da bi se jasno videlo, kakšne bodo razvojne prednostne naloge za leti 2011 in 2012.

DeSUS na zamrznitev pokojnin ne bo pristal

DeSUS ne bo pristal na zamrznitev pokojnin, trd oreh v pogajanjih z vlado ostajajo tudi pri usklajevanju pokojnin s plačami, so danes na novinarski konferenci v DZ ponovno napovedali poslanci DeSUS. Kljub temu koalicije v nobenem primeru ne bodo zapustili, saj "se znamo pregovarjati in sprejemamo kompromise", je dejal poslanec DeSUS Anton Urh.

DeSUS in njegovi poslanci so se v torek sestali z ministrom za delo, družino in socialne Ivanom Svetlikom, a stališč glede pokojninske reforme niso zbližali. Razhajajo se glede delovne dobe, let za odmero pokojnine, glede usklajevanja in zamrznitve pokojnin, je pojasnil vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec.

Problem je zlasti t.i. Švicarska formula, ki predvideva 50-odstotno rast pokojnin po življenjskih stroških in 50-odstotno rast po plačah. Z ministrstvom se sicer pogajajo, vendar naj bi slednje po Godčevih besedah celo nakazalo možnost, da se uveljavi formula 40-odstotkov rasti po življenjskih stroških in 60-odstotno usklajevanje s plačami.

Po ocenah generalnega sekretarja DeSUS Ljuba Jasniča pa je slabost pokojninskega zakona zlasti v tem, da naj bi veljal do leta 2040, "zelo malo nas pa zanima, kaj se danes dogaja z upokojenci".

Potrč: Zamrznitev pokojnin ni realna možnost

Zamrznitev pokojnin ni realna možnost in tudi ni predlog te koalicije, je na današnji novinarski konferenci poslanske skupine SD poudaril Miran Potrč. Kot je pojasnil, doslej takšen predlog uradno ni bil oblikovan, sam pa je tudi trdno prepričan, da kot takšen ne bo sprejet.

Kot je na današnji novinarski konferenci poslanske skupine SD, ki je bila sicer namenjena predstavitvi njihovega minulega dela, pojasnil poslanec, v poslanski skupini sicer nimajo "popolnoma enotnih stališč" do vsakega konkretnega vprašanja.

"Mislim pa, da ne bom neobjektiven, če rečem, da vsi soglašamo, da je pokojninska reforma potrebna, da mora reforma na srednjeročno in dologoročno obdobje zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema z vidika financ," je dejal.

Prav tako je prepričan, da je širše stališče njihovih poslancev to, da je treba pripraviti predloge, ki bodo motivirali ljudi, da ostajajo dalj časa aktivni, ne pa da čim prej odhajajo v pokoj, ter da mora pokojninski sistem zagotoviti ohranjanje realne vrednosti pokojnin in tudi ustrezno usklajevanje. To je Potrč označil za "razumljivo zahtevo" DeSUS.

Prepričan je, da je ob tem vprašanju vredno "porabiti dan ali pa teden več za usklajevanje, kot pa postavljati roke", s čimer bi po njegovem utegnili ustvarjati "neprijazno klimo za nadaljnje razčiščevanje odprtih vprašanj".

Poleg tega je po Potrčevih besedah modro razmišljati "čim bliže možnim sporazumnim rešitvam", da bi se izognili odložilnemu vetu ali referendum.