Kot je poudaril iranski znanstvenik, ga je junija 2009 med romanjem v Savdski Arabiji ugrabila Cia ter ga pod prisilo z ameriškim vojaškim letalom prepeljala v ZDA. Povedal je, da je kasneje ušel ter se v Washingtonu zatekel na pakistansko veleposlaništvo, ki v ZDA zastopa iranske interese, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

ZDA po drugi strani zavračajo njegove obtožbe in vztrajajo, da je prostovoljno prišel v ZDA in Cii posredoval podatke o iranskem jedrskem programu.

Kot v zvezi s tem v svoji zadnji spletni izdaji piše ameriški časnik Washington Post, je obveščevalna agencija Cia, za katero naj bi Amiri delal več kot eno leto, iranskemu znanstveniku plačala pet milijonov dolarjev za podatke o iranskem jedrskem programu, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Amiri pa vztraja, da ga ameriški agenti niso samo ugrabili, ampak so mu nato ponudili tudi 50 milijonov dolarjev za to, da bi ostal v ZDA.

Kot pravi, so ga tako ameriški kot izraelski zasliševalci dva meseca fizično in psihično mučili. Prav tako naj bi ga skušali prisiliti, da bi dejal, da je v ZDA prispel prostovoljno in razkril informacije o iranskem vojaškem jedrskem programu. Grozili so mu, da ga bodo predali Izraelu.

"Resnično so me presenetile besede ameriške državne sekretarke (Hillary Clinton), ki je dejala, da sem svoboden in lahko prostovoljno odidem. Nisem bil svoboden. Varovali so me oboroženi možje obveščevalne službe," je med drugim povedal ob vrnitvi v Iran, poroča francoska tiskovna agencija AFP.