Informacije, da naj bi vlada v sveženj proračunskih izhodišč za leti 2011 in 2012 vključila tudi zamrznitev pokojnin, so v javnost prišle prejšnji teden. Takrat so na ministrstvu za finance pojasnili, da so izhodišča v pripravi, vendar dodali, da je preuranjeno napovedovati, kakšna konkretno bodo.

Na današnji novinarski konferenci pa je izvršna sekretarka na ZSSS Lučka Böhm razložila, da so o tem na seji Ekonomsko socialnega sveta (ESS) spraševali ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika. Navedb jim ni želel ne potrditi ne zanikati, dejal pa naj bi, da je v krizi potrebno varčevati.

Po mnenju predsednika Sindikata upokojencev Slovenije Konrada Breznika vlada s tem išče prihranke, kjer jih ne bi smela. Po njegovih besedah namreč tovrstni ukrepi le ščitijo kapital. Vladi predlaga, naj za vzdržnost javnih financ "išče dodatna sredstva pri tistih, ki so zapravili premoženje, ki so ga soustvarjale generacije".

Podobno je menil predsednik ZSSS Dušan Semolič, saj da nas je aktualna politika z nekaterimi napačnimi odločitvami, denimo reševanjem bank, pripeljala do velikega proračunskega primanjkljaja. Prav zato utemeljenega razloga za poseg v pokojnine ne vidi.

Hkrati je nanizal nekaj predlogov, kje bi država lahko našla dodatna sredstva, ne da bi posegala v maso za pokojnine. Semolič tako predlaga obdavčitev davčnih transakcij, plačevanje prispevkov od dividend ter večjo obremenitev bogatejših. Hkrati bi država morala ustvarjati pogoje za kakovostna delovna mesta za mlade, skrbeti, da se vsi prispevki dosledno zaračunavajo ter z bonusi spodbujati, da se delavci ne upokojijo takoj, ko dosežejo minimalne pogoje.

Kot je poudaril, mora biti država odgovorna za ustvarjanje sistema, ki bo ščitil bolne, ostarele, dela nezmožne in druge, zato ZSSS izreka "veliki ne razmišljanju o zamrznitvi pokojnin".