Ljubljansko okrožno sodnico Katarino Turk Lukan je začela policija fizično varovati takoj po bombnem napadu na njeno hišo v Radovljici novembra lani, saj je policijski urad za varnost in zaščito ocenil, da je resno ogrožena. Takšno varovanje je urejeno v uredbi o varovanju določenih oseb in objektov, ki pravi, da policija začne varovati osebe, kadar ugotovi, da je ogroženo njihovo življenje ali osebna varnost. Varovanje odredi generalni direktor policije, vendar največ za tri mesece, ki ga lahko iz tehtnih razlogov podaljša za tri mesece. Ker se je napad na sodnico zgodil novembra 2009, pomeni, da je od takrat minilo že devet mesecev, kar pomeni, da je generalni direktor policije fizično varovanje sodnice podaljšal že vsaj dvakrat in v teh dneh je to po neuradnih podatkih naredil še tretjič. Da ne bi zmanjšali učinkovitosti varovanja sodnice Turk Lukanove, so nas viri v policiji opozorili, naj v časopisu ne razkrivamo podrobnosti organizacije njenega varovanja, kot na primer s katerim vozilom jo policija najpogosteje prevaža, koliko varnostnikov jo spremlja in kako varnostno "pokrivajo" okolico njene hiše v Radovljici ter njene družinske člane. Zapišemo lahko, da je sodnica Turk-Lukanova po naših virih varovana po drugi stopnji varovanja, po kateri so varovani tudi predsednik republike, parlamenta in vlade, in da jo varnostniki spremljajo 24 ur dnevno, tudi na zasebnih poteh.

Vse pa kaže, da bodo sodnico varovali še nekaj časa, saj policija vse doslej ni razvozlala primera bombnega napada nanjo, hkrati pa še vedno ocenjujejo, da je ogrožena njena varnost. Kriminalisti so doslej na pristojno tožilstvo podali zgolj ovadbo zoper neznanega storilca. V tednih po napadu so izvedli štiri hišne preiskave, kasneje pa so po naših podatkih zašli v slepo ulico. Na generalni policijski upravi sicer še vedno trdijo, da preiskavo intenzivno nadaljujejo. Toda s časovnim odmikanjem dogodka, je delo preiskovalcev vse težje. "Bombni napad je z vidika odkrivanja eno najtežjih kaznivih dejanj. Predvsem je treba ugotoviti motiv storilca. Morda bo policija v nekem trenutku uspela povezati sledi s kraja tega kaznivega dejanja s kakšnim drugim že storjenim kaznivim dejanjem ali kakšnim dejanjem, ki se bo šele zgodilo," ocenjuje nekdanji šef kriminalistične operative Marjan Erhatič. Na drugi strani pa je kriminalistični strokovnjak, ki ne želi biti imenovan, prepričan, da se možnosti policije, da bi odkrila storilca v tem primeru, s časom strmo zmanjšujejo. Z oddaljevanjem dogodka se po njegovem mnenju pojavljajo tudi dvomi o tem, kdo je bil v resnici objekt napada in ali je bila to res sodnica, kot se predvideva zdaj. Poleg tega je s tem, ko je že na zunaj vidno, da policija sodnico fizično varuje, zelo verjetno, da je storilec od ponovitve napada odstopil.

Policija, kot rečeno, zatrjuje, da bombni napad na sodnico še vedno intenzivno preiskuje. Enak odgovor daje policija tudi v primeru vloma v trezorje banke SKB. Od takrat je minilo že skoraj pet let, storilcev pa še niso našli...