Po rutinski reviziji cerkvenih financ, ko so odkrili številne neskladnosti, so oblasti uvedle kriminalno preiskavo, v sklopu katere so razkrili župnikovo skrivno življenje – svet moških spremljevalcev, striptiz klubov ter razsipnega zapravljanja v dragih restavracijah in luksuznih hotelih, prav tako pa je zapravljal za draga oblačila, vse to pa z denarjem, ki ga je ukradel župniji. „Kakšen milijon,“ je Gray brez obotavljanja zaupal oblastem, ko so ga vprašali, koliko denarja je odtujil župniji.

Duhovnika so aretirali in obtožili namerne, premišljene kraje 1,3 milijona dolarjev (okoli enega milijona evrov) cerkvenega denarja, počasi pa je kradel kar sedem let. „Do te preiskave je bil njegov ugled brezmadežen,“ je dejal policijski kapetan Christopher Corbett. „Življenje, ki ga je imel v New Yorku, se je močno razlikovalo od tistega, ki ga je v Waterburyju živel kot duhovnik. On je zagotovo odličen primer osebe, ki živi dvojno življenje.“

Gray je preiskovalcem (pa tudi svojim župljanom) dejal, da ima raka, a policija ni našla nikakršnih dokazov, ki bi to trditev podprli. Da hodi na obsevanja v New York, je bila morda le krinka, s katero je upravičil odsotnost iz župnije. 64-letni župnik je denar zapravljal za nočitve v hotelih kot so Waldorf-Astoria, New York Palace Hotel in pa Copley Square v Bostonu, pa tudi na oblačila prestižnih znamk kot je Armani.

Gray naj bi policiji zaupal, da se je naveličal biti duhovnik (svoje poslanstvo naj bi celo zasovražil), jezen pa je bil tudi na nadškofijo, saj je bil prepričan, da je vedno prejel le najhujše in najslabše zadolžitve. Vsi pa vendarle ne verjamejo „zlobnim govoricam“. Eden med njimi je župljan Juan Marrero, ki je dejal: „Kevin ni takšen, za kakršnega ga imajo. Ta moj dober prijatelj ni imel niti avtomobila, ni imel lepih oblačil, v katerih bi šel v javnost. Je zelo skromen in ponižen človek.“