Ali bo še naprej opravljala svojo funkcijo, je odvisno od "sestanka na šest oči" z visokošolskim ministrom Gregorjem Golobičem in Lahovnikom.

Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, ki je nedavno izstopil iz stranke Zares, v svojem pismu premieru Borutu Pahorju opozarja, da se družbe iz skupine Ultra prijavljajo na javne razpise ministrstev in družb v državni lasti. Ker je Ultra v pomembni lasti ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča, se zdi Lahovniku to sporno.

Pismo Lahovnika Pahorju glede Golobiča

Komisija za preprečevanje korupcije je danes na podlagi zakona o integriteti in preprečevanju korupcije v primeru visokošolskega ministra Gregorja Golobiča in družbe Ultra na lastno pobudo začela presojati morebitne kršitve omejitev poslovanja in obstoj morebitnega nasprotja interesov, so sporočili iz Komisije za preprečevanje korupcije.

Kot so zapisali v komisiji, so bili obveščeni, da naj bi družba Ultra sodelovala na javnih razpisih in poslovala z državo, o čemer je minister za gospodarstvo Matej Lahovnik tudi obvestil predsednika vlade Boruta Pahorja. Ker naj bi imel minister Gregor Golobič 10-odstotni lastniški delež v nizozemski družbi Ultra SUM B.V., ki je 70-odstotna lastnica družbe Ultra, bi lahko prišlo do kršitve zakona, pojasnjujejo. V postopku bo komisija ocenila ravnanje vseh vpletenih pravnih in fizičnih oseb, tudi ministrov, vključno s predsednikom vlade, ki bi kot predstojnik moral presojati obstoj morebitnega nasprotja interesov. Po zaključku zadeve bo Komisija obvestila javnost o svojih ugotovitvah, so še navedli v protikorupcijski komisiji.

Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je v zvezi s tem za STA pojasnil, da bo komisija najprej preverila, ali je bil od časa veljavnosti novega predpisa - torej od 5. junija letos - sklenjen kakršen koli posel, ki bi bil lahko v nasprotju s tem predpisom. "To bi pomenilo ničnost takšne pogodbe," je poudaril.

Golobič: Pismo Pahorju najbolj obremenilno za samega Lahovnika

Predsednik Zaresa Gregor Golobič meni, da je pismo gospodarskega ministra Mateja Lahovnika premieru Borutu Pahorju bolj obremenilno za samega Lahovnika kot kogar koli drugega. Predsednika Zaresa tudi veseli, da je poslovanje podjetja Ultra začela preiskovati protikorupcijska komisija, saj bo postopek pokazal, "da je to, kar govorim, res".

Iz Lahovnikovega pisma Pahorju je po Golobičevem mnenju razvidno, da Lahovnik "na nek način dvomi v postopke, ki jih izvaja on, in organi, ki jim načeluje". To se Golobiču, kot je dejal za STA, zdi nenavadno. Ob tem opozarja, da Lahovnik v pismu niti z besedo ne nakazuje, da bi Golobič na kogar koli poskušal vplivati. "Tudi v enem primeru ni prišlo do tega, da bi podjetje pridobilo kakšna sredstva," opozarja Golobič.

Zato meni, da se Lahovnik izogiba odgovornosti, da bi izvrševal zakon. Tako se mu zdi njegovo vprašanje, ali je minister dolžan ravnati v skladu z zakonom ali pa lahko nezakonito diskriminira nekatera podjetja, neprimerno vprašanje. Tudi predsednik vlade je po Golobičevih besedah Lahovniku zelo jasno odgovoril, da zakoni veljajo.

"Če kdo meni, da kaj ni prav, naj ukrepa," pravi Golobič in dodaja, da bi bil za takšno pismo bolj pravi naslov protikorupcijska komisija. Zato ga veseli, da se je ta danes sama odločila, da bo primer proučila in preverila zakonitost. Postopek bo po njegovih besedah pokazal, "da je to, kar govorim, res" ter da bo pismo na nek način Lahovnika obremenilo bolj kot kogar koli drugega.

Predsednik Zaresa je spregovoril tudi o četrtkovem sestanku, na katerega je premier Pahor povabil tako Lahovnika kot njega. Kot pravi, se ga bo udeležil, ne ve pa, kako bo ravnal minister Lahovnik. Na sestanku naj sicer ne bi govorili o usodi Lahovnikovega ministrovanja, pač pa le o vsebini pisma. Kar pa zadeva ministrsko mesto, je to odločitev, ki bo sprejeta med Lahovnikom, svetom Zaresa in predsednikom vlade.