Če bodo bavarski volivci - na volišča jih je pozvanih 9,4 milijona - strožjo prepoved kajenja zavrnili, bo v veljavi ostala sedanja zakonodaja. Ta določa, da je kajenje dovoljeno v pivskih šotorih in lokalih, ki imajo za to urejene posebne prostore, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Referendum je sicer sprožil burno razpravo med zagovorniki popolne prepovedi kajenja in tistimi, ki izpostavljajo svobodo izbire. Zagovorniki popolne prepovedi kajenja upajo, da bodo morebitne spremembe na Bavarskem vodile v strožje prepovedi tudi v drugih nemških zveznih deželah, kjer se omejitve zaradi pomanjkljivih zakonodaj uresničujejo le delno.

Ljubitelji Oktoberfesta še naj ne obupajo

Ljubitelji Oktoberfesta, ki bo letos praznoval 200. obletnico, sicer še ne smejo obupati. Oblasti so po poročanju lokalnih medijev namreč že sporočile, da kljub morebitni odločitvi volivcev za popolno prepoved kajenja ta še ne bo v veljavi za letošnji festival piva, ki je lani privabil 5,7 milijona obiskovalcev z vsega sveta.

Volišča bodo odprta do 18. ure, prve delne rezultate pa gre pričakovati po 19. uri. Raziskave pred referendumom so napovedovale tesen izid. Volilna udeležba je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa do 12. ure v Münchnu presegla 20 odstotkov.