Z Okrožnega sodišča v Ljubljani pa so nam sporočili, da bodo lahko odločitev sodnice sporočili šele, ko bodo dobili povratno informacijo o vročitvi odgovora. Te pa včeraj še niso imeli.

Kot smo poročali, je ministrstvo za obrambo zaprosilo za vpogled v del zahteve za preiskavo v primeru Patria, ki zadeva morebitno aktiviranje protikorupcijske klavzule. To je storilo nekaj dni po tistem, ko je k sprožitvi ustreznih ukrepov za vpogled v zahtevo za preiskavo premierja Boruta Pahorja pozvala vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem. Zalokar-Oražmova je nad odločitvijo sodišča presenečena, saj je generalna državna tožilka v svojem dopisu nakazala, da možnost vpogleda obstaja. Pred podrobnejšimi komentarji pa se mora z odločitvijo sodišča najprej seznaniti in videti, ali so vzroki za zavrnitev vpogleda procesne ali vsebinske narave. "Mislim, da je slabo, da je prišlo do zavrnitve, saj bi lahko navedbe v spisu o stikih med delavci na ministrstvu, vodilnimi ljudmi na MORS in Patrio naši pogajalci uporabili za to, da pride do zamrznitve posla," je dejala poslanka Zares.

Pravosodni minister Aleš Zalar pa je včeraj pojasnil, da je vpogled tako v sodne kot v tožilske spise vselej možen in je predviden v predpisih, je pa organ, ki ima spis, tisti, ki presoja, ali je bil izkazan pravni interes ali ne. Zalar domneva, da je sodišče ocenilo, da ministrstvo za obrambo ni izkazalo zadostnega oziroma zadosti prepričljivega pravnega interesa. Dopušča pa tudi, da je bil razlog za zavrnitev vpogleda drug. Če je bila odločitev sodišča, da je bila prešibka utemeljitev ali da prosilec ni navedel bistvenih okoliščin, pa ima ministrstvo možnost ponovitve prošnje. Seveda pa mora navesti nove oziroma kvalitetnejše razloge.