Pomočnik Clintonove za evropske in evrazijske zadeve Philip Gordon je zatrdil, da na turnejo nikakor ne gre gledati kot na turnejo pomirjanja prijateljskih in zavezniških držav, saj nobene zaveznice ZDA ne sme skrbeti izboljšanje odnosov med Washingtonom in Moskvo. Clintonova naj bi vse tovrstne skrbi pomirila, sicer pa želijo ZDA preseči to, da si morajo države v regiji izbirati, ali bodo "proameriške" ali "proruske".

V Kijevu bo Clintonovo gostil ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, skupaj z zunanjim ministrom Konstantinom Griščenkom. Srečala se bo tudi z nekdanjo premierko Julijo Timošenko in predstavniki civilne družbe, med drugim pa naj bi opozorila na skrb vzbujajoče pojave pritiskov na novinarje.

ZDA so zadovoljne, da se je Janukovič odločil povsem znebiti zalog oplemenitenega urana, obenem pa razočarane, da je opustil cilj pridružitve zvezi Nato. Za utrditev vezi med državama bo Clintonova v Kijevu uradno sprožila začetek dela Komisije za strateško partnerstvo ZDA in Ukrajine. Ta naj bi iskala načine za utrjevanje sodelovanja na področju varnosti, kulture, energije in trgovine.

Iz Ukrajine bo Clintonova v soboto odpotovala na Poljsko v Krakov, kjer se bo udeležila slovesnosti ob 10. obletnici ustanovitve Skupnosti demokracij. To sta leta 2000 ustanovila takratna ameriška državna sekretarka Madeline Albright in poljski zunanji minister Bronislav Geremek.

Sestala se bo tudi s sedanjim poljskim zunanjim ministrom Radoslavom Sikorskim, s katerim bosta govorila o tekočih zadevah. Obiskala naj bi tudi Schindlerjev muzej. To je muzej nemškega poslovneža Oskarja Schindlerja, ki je med drugo svetovno vojno reševal Jude.

V soboto zvečer bo nato Clintonova prispela v Baku. To bo prvi obisk kakega državnega sekretarja ZDA v Azerbajdžanu po letu 1992, ko je državo obiskal James Baker. ZDA preko Azerbajdžana oskrbujejo svojo vojsko v Iraku, Baku pa potrebuje Washington za posredovanje v sporu z Armenijo glede Gorskega Karabaha, kjer se je konec junija nasilje znova ponovno razplamtelo.

Clintonova bo z azerbajdžanskim predsednikom Ilhamom Alijevim spregovorila o Gorskem Karabahu, prav tako pa naj bi tudi njega opozorila na pomen demokracije in svobode medijev.

Pogovori s predsednikom Seržom Sarkisjanom in zunanjim ministrom Eduardom Nalbandijanom v Armeniji bodo prav tako zadevali Gorski Karabah ter medijsko svobodo, demokracijo in človekove pravice. ZDA Armenije ne uporabljajo za oskrbovanje Iraka. Pogovori pa bodo tudi okrog normalizacije odnosov med Armenijo in Turčijo.

Država, ki ji je otoplitev odnosov med Moskvo in Washingtonom najmanj všeč, je Gruzija, kjer bo Clintonova sklenila turnejo. Ruski napad na Gruzijo, ki si je pred tem želela na silo povrniti separatistični pokrajini Abhazijo in Južno Osetijo, je leta 2008 hudo poslabšal odnose med ZDA in Rusijo.

Po mnenju Washingtona Rusija ne spoštuje določila sporazuma o prekinitvi ognja iz avgusta leta 2008 in to bo glavna tema pogovorov v Tbilisiju, odkoder se Clintonova v ponedeljek vrača v Washington.