Kot je povedal Benedikt XVI., bo Fisichella na novem položaju predvsem skrbel za ponovno evangelizacijo v tistih državah, v katerih je katoliško verovanje sicer že staro, a postaja zaradi sekularizacije vse šibkejše. Poiskati moramo nove, času primerne poti oznanjanja, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril papež.

59-letni Fisichella je bil doslej tudi na čelu papeške Lateranske univerze, kjer ga bo nasledil salezijanec Enrico Dal Cavolo, sicer član papeške akademije za teologijo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Papež je poleg tega vzel na znanje upokojitev kardinala Giovannija Battiste Reja s položaja prefekta kongregacije za škofe in za njegovega naslednika imenoval nadškofa Quebeca, 66-letnega Kanadčana Marca Ouelleta. Med nalogami te kongregacije sta vzpostavljanje škofij in imenovanje škofov.

Stalni opazovalec Svetega sedeža pri Združenih narodih, nadškof Celestino Migliore, bo po novem nuncij na Poljskem, kjer bo nasledil škofa Jozefa Kowalczyka. Naslednik Miglioreja v New Yorku medtem še ni znan, piše APA.

Papež bo sprejel odstop Kasperja

Še ta teden naj bi papež tudi uradno sprejel odstop 77-letnega nemškega kurijskega kardinala Walterja Kasperja. Njegov vpliven položaj predsednika papeškega sveta za edinost kristjanov naj bi po novem zavzel baselski škof in teolog Kurt Koch, še poroča dpa.

Poleg kadrovskih sprememb pa naj bi papež Benedikt XVI. načrtoval tudi veliko finančno reformo, s katero naj bi zagotovil večjo preglednost v javni upravi. Za ta korak se je papež odločil zaradi vrste škandalov, v katere sta vpleteni tudi vatikanska banka IOR in papeška kongregacija za evangelizacijo ljudstev, je danes poročal italijanski dnevnik La Repubblica.

Za reformo je papež pooblastil kardinala Attilia Nicoro, vodje uprave vatikanskega premoženja (APSA). Po novem naj bi APSA nadzirala vse finančne institucije v Vatikanu, imela pa naj bi tudi nadzor nad bilanco neodvisnih ustanov.

Brez anonimnih računov pri banki IOR

Banko IOR naj bi z reformo spremenili v sodobno institucijo. Načrtovane spremembe med drugim predvidevajo, da škofom, kardinalom in redovniškim redom poslej ne bo več treba imeti odprtega računa pri tej banki, poleg tega pa pri IOR ne bo več mogoče odpreti anonimnih bančnih računov.

IOR se je nedavno znašla pod drobnogledom italijanskih kriminalistov zaradi sumljivih računov. Vatikanska banka je pri več italijanskih bankah odprla račune brez imena. Preko nekaterih od njih so šle v zadnjih letih ogromne vsote denarja. Preiskovalci domnevajo, da je šlo za prevare, pranje denarja in davčne utaje.