"Sem užaljen, prizadet in komaj čakam na september, da se začnemo bolj normalno pogovarjati." Septembra naj bi namreč zdravniki po sklepu Fidesa nehali opravljati dežurstva, pač pa zgolj 40 ur rednega dela in največ osem ur nad delovnim časom na teden. Za ta ukrep so se odločili, ker se ne strinjajo z namero vlade, da zniža dodatke za nedeljsko, praznično, nočno in nadurno delo. Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin je razložil, da so bili ti dodatki ob vstopu v novi plačni sistem znižani že za polovico, sedaj pa bi jih radi zmanjšali še za polovico. Prav tako se ne strinjajo z namero vlade, da uvede dežurna delovna mesta, kjer bi bili zdravniki plačani po dežurnem mestu, ne pa po svojem plačnem razredu.

Visočnik je povedal, da vodstvo UKC od vodij oddelkov zahteva, da morajo dnevno obveščati o številu in tudi poimensko o zdravnikih, ki so podpisali izjave o umiku soglasja za dežuranje. Zagrozilo je tudi, da zdravniki, ki bi preklicali soglasja, ne bodo dobili dovoljenja za delo pri drugih delodajalcih. Ob tem je Visočnik dodal, da niso vedeli, da je Fides sprejel priporočilo članom, naj v času preklica soglasij delajo izključno v matičnih ustanovah.

Vlada argumentov zdravnikov enostavno ne upošteva, je nadaljeval Kuštrin in med drugim spomnil na zakon o zdravstveni dejavnosti, ki bo šel julija v parlament in ki je neusklajen z zdravniki. "Denar odteka, tudi v zdravstvu, namesto da bi se lotili tega, pa se lotijo zdravnikov. In temu smo se uprli. Če sedaj popustimo, nikoli več ne bomo dosegli, da bo naše delo plačano kot delo," je povedal Kuštrin. Vladi očita, da pozornost javnosti obrača na deset zdravnikov, ki nenormalno veliko delajo. S tem se vrača v čase samoupravnega socializma, ko je treba porezati glave vsem, ki štrlijo iz povprečja.

Vsi problemi, na katere opozarjajo zdravniki, so ostali odprti, zato se bodo v soboto sestali predstavniki Fidesa, Zdravniške zbornice in Zdravniškega društva, da naredijo strateški načrt. "Jesen bo huda, trda in ključna za status zdravniškega poklica, pomembnejša, kot je bilo leto 1996, ko je bila stavka," je napovedal Kuštrin.

Podpredsednik Fidesa Damjan Plohl je zdravnike spomnil, da se poleg znižanja dodatkov v javnem sektorju obeta še splošno znižanje plač za 5 ali celo 11 odstotkov, v nadaljevanju pa napovedujejo še ukinitev pravic, kot so napredovanje, regres, stimulacija - to pa pomeni črn scenarij za vse zaposlene v javnem sektorju. Predstavniki sindikatov javnih sektorjev so razjarjeni in so že oblikovali stavkovni odbor.

Vodstvo UKC Ljubljana je včeraj že zavrnilo očitke Božidarja Visočnika o šikaniranju zdravnikov. Kot pojasnjujejo, so dolžni organizirati 24-urno neprekinjeno zdravstveno varstvo za bolnike, zato morajo vedeti, koliko kadra imajo na razpolago za takšno organizacijo dela, so zapisali v sporočilu za javnost.