Gre za dopolnitev 3. člena omenjenega predloga zakona, po katerem bi se postopki obrambnih in zaupnih naročil prenesli na agencijo za javno naročanje. Posebni organ znotraj agencije, kot ga predlagajo v Zares, bi za organe državne uprave izvajal naročila, s katerimi se razkrivajo podatki z določeno stopnjo tajnosti, razen tistih naročil, ki se nanašajo na obveščevalno in varnostno dejavnost Obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo in Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA).

V poslanski skupini Zares ob tem predlagajo, da bi bil proces izvajanja teh naročil ločen od neposrednega uporabnika, predvsem glede izvedbe samega javnega naročila. Obenem pa bi bili vsi strokovno-tehnični pogoji in parametri naročila še vedno definirani s strani končnega uporabnika, kot tudi dejavnosti, kot so testiranje in ocenjevanje opreme oz. sredstev. Končna izbira bi bila prepuščena agenciji oziroma komisiji, ki bi jo agencija oblikovala za posamezno naročilo, so zapisali v sporočilu za javnost.

Ključno prednost dela omenjene organizacijske enote poslanci Zares vidijo v majhnem številu stalno zaposlenega osebja in v rotaciji oseb, ki bi sodelovale v posamičnih izbirnih komisijah, vse to pa bi prispevalo k zmanjšanju možnosti zlorab, klientelizma, korupcije in drugih nezakonitosti pri izvrševanju tovrstnih naročil, ki smo jim bili priča npr. v zadevi Patria. Predlog omenjenega zakona bo v sredo obravnaval odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje.