Med osmimi predlaganimi ukrepi čakajo sindikate tudi zamrznitev napredovanja v višje plačne razrede še v letih 2011 in 2012, podaljšanje neizplačevanja redne delovne uspešnosti in še naprej znižano plačilo za povečan obseg dela. Med ukrepi pa so še en odstotek manj zaposlenih, zamrznitev regresa na letošnji ravni in odpravo uskladitve osnovnih plač z inflacijo.

Vlada bo sindikatom predlagala zamik odprave preostalih dveh plačnih nesorazmerji v nedogled. Novi datum odprave nesorazmerji naj bi določili šele pri sestavljanju proračuna za leto 2013.

Poleg naštetih bo vlada predlagala še šest odstotkov nižje plače vseh zaposlenih – ali pa da poleg omenjenega enoodstotnega „naravnega“ zmanjšanja števila zaposlenih 8000 javnih uslužbencev vrže na cesto, še poroča Delo.

Če se sindikati s ponujenim ne bodo strinjali, jim bo v četrtek zagrozila, da lahko enak finančni prihranek doseže tudi tako, da za enajst odstotkov zniža plače vseh zaposlenih ali pa da 11 odstotkov (17.600) javnih uslužbencev odpusti.

„To je tako, kot da bi se pogajali o tem, ali nas bodo ustrelili, obesili ali pa usmrtili s strupeno injekcijo,“ je komentiral Branimir Štrukelj.

Po fiskalnih načrtih vlade je trenutno plačno maso treba oklestiti za dodatnih pet odstotkov. Sindikatom bo zato predlagala, da naj se v imenu javnih uslužbencev prihodnje leto odrečejo regresu za letni dopust (in 2012), znižala bi jim rada povračilo stroškov dela, v pogajalskih izhodiščih pa vztraja tudi pri polovico nižjih zdravniških dežurstvih, ki so razburila sindikat Fides, in položajnemu dodatku. Ta varčevalni paket je težak 199 milijonov evrov.