Skupne davčne obremenitve, vključno s socialnimi dajatvami, so leta 2008 v EU znašale 37 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), v območju evra pa 37,6 odstotka; torej je v Sloveniji nekoliko nad povprečjem EU in nekoliko pod povprečjem v območju evra.

V primerjavi s sosednjimi državami, Avstrijo, Italijo in Madžarsko, je bila skupna davčna obremenitev v Sloveniji leta 2008 precej nižja. V Avstriji in Italiji je bila 42,8-odstotna, na Madžarskem pa 40,4-odstotna. Najvišja, 48,2-odstotna, je bila na Danskem; najnižja, 28-odstotna, pa v Romuniji.

Evropska komisija ugotavlja, da je bil delež posrednih davkov v Sloveniji razmeroma visok - ti predstavljajo 38,4 odstotka vseh davkov; ter da so socialne dajatve "igrale pomembno vlogo", saj so predstavljale 37,6 odstotka vseh davkov, kar je za 7,4 odstotne točke nad povprečjem v EU.

Socialne dajatve oz. socialni prispevki so v Sloveniji leta 2008 znašali 14,1 odstotka BDP ali 5,2 milijarde evrov; od tega 5,5 odstotka ali dve milijardi evrov dajatve delodajalcev ter 7,4 odstotka ali 2,8 milijarde evrov dajatve delavcev, ki so tudi najvišje v EU, piše v poročilu Evropske komisije.

Delež socialnih dajatev v povprečju v EU predstavlja 30,2 odstotka vseh davkov, v območju evra pa 31,7 odstotka vseh davkov. Najvišji, 44,9-odstoten, je na Češkem. Sledijo Slovaška z 41 odstotki, Nemčija z 38,3 odstotka in Francija s 37,7 odstotka, nato pa že Slovenija. Daleč najnižji, dvooodstoten, je na Danskem.

Davki na potrošnjo so leta 2008 v Sloveniji znašali 13,3 odstotka BDP, kar je nad povprečjem v EU, ki je znašalo 12 odstotkov, in nad povprečjem v območju evra, ki je znašalo 11,6 odstotka BDP. Davek na delo je v Sloveniji znašal 19,3 odstotka BDP; davek na kapital pa 4,8 odstotka BDP. Prvi je nad, drugi pa pod povprečjem EU in območja evra.

Okoljski davki so leta 2008 v Sloveniji predstavljali tri odstotke BDP, kar je za 0,3 odstotne točke manj kot v obdobju 2001-2004, a še vedno precej nad povprečjem v EU, ki znaša 2,6 odstotka BDP. Kot v večini držav, levji delež v Sloveniji odpade na davke na energijo, in sicer 2,4 odstotka BDP.

Delež davkov na energijo v Sloveniji je visok tudi v mednarodni primerjavi, pri čemer je Slovenija po navedbah komisije na drugem mestu v EU. V Sloveniji so po ugotovitvah komisije dobro razviti tudi davki glede na onesnaževanje in vire, in sicer peti najvišji v EU.

Letno poročilo o davkih, ki ga je danes predstavila Evropska komisija, tudi kaže, da so državljani EU bistveno bolj obdavčeni kot Američani ali Japonci.