Pogajalci obeh domov ameriškega kongresa so vso noč iskali kompromis med željami senata in predstavniškega doma. Potem ko so dogovorili še zadnje malenkosti, je dogovor namenjen obema domovoma kongresa v glasovanje. Ameriški predsednik Barack Obama bi lahko predlog v roke prejel že prihodnji teden.

Dogovor med senatom in predstavniškim domom je bil dosežen po letu dni razprav. Oba domova bosta sicer o predlogu glasovala šele v torek, sklenjen kompromis pa je vseeno že sedaj močno orožje v rokah Obame, ki se ta konec tedna odpravlja na srečanje skupin G8 in G20 v Kanado.

Večina določil reforme je bila dogovorjena že pred začetkom četrtkovih zaključnih pogajanj. Reforma med drugim predvideva ustanovitev močnega urada za zaščito potrošnikov, oblikovanje okvirja za likvidacijo finančnih podjetij, ki so v težavah, brez ogrožanja celotnega sistema, ter vzpostavitev mehanizmov za nadzor nad zapletenimi finančnimi instrumenti.

V zaključku se je razprava osredotočila predvsem na pogoje delovanja bank. Demokrati se niso strinjali z določili, ki omejujejo možnosti bank za vlaganje dobičkov ter v izvedene finančne instrumente. Predlagali so, da bi morale banke za tovrstna vlaganja ustanoviti samostojne družbe, čeprav so bankirji takšni možnosti nasprotovali, ker naj bi premočno oklestila dobičke.

Dosežen kompromis sicer močno omejuje najbolj tvegane transakcije, medtem ko finančnim institucijam še vedno omogoča zavarovanje pred tveganji s finančnimi instrumenti, ki so vezani na valutne posle, obrestne mere, zlato in srebro. Pogajalci so tudi omejili možnost bank za vlaganje v hedge sklade in sklade zasebnega kapitala.