Zaradi stavke proti reformi, ki do leta 2018 predvideva dvig upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let, je bil v četrtek močno oviran železniški promet. Po štetju sindikatov se je na ulice podalo 1,9 milijona Francozov, medtem ko so jih policisti našteli pol manj.

"Vlada razume skrbi, posluša mnenja francoskih ljudi," je dejal Fillon. Dodal pa je, da ne glede na to, kakšno je nasprotovanje, mora vlada zagotoviti denar za pokojnine, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tako kot številne druge evropske države se Francija v luči starajočega se prebivalstva srečuje z vse večjimi težavami pri zagotavljanju finančnih virov za pokojnine. Dragi stimulacijski ukrepi, s katerimi je država po finančni krizi želela spodbuditi okrevanje domačega gospodarstva, pa so še dodatno prispevali k večanju proračunskega primanjkljaja.

Francoska vlada se je zavezala proračunski primanjkljaj ponovno spraviti na tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) do leta 2013, pri tem pa naj bi ji pomagala tudi pokojninska reforma. Sindikati so četrtkovo stavko označili za uspeh ter napovedali, da se bodo septembra, ko bo o predlogu zakona razpravljal parlament, na ulicah zbrale še večje množice.

"Če se vlada in predsednik obnašata, kot da se nič ne dogaja... ne bodite presenečeni, če se bo konflikt po poletju še zaostril," je dejal prvi mož največjega francoskega sindikata CGT Bernard Thibault. "Po poletnih počitnicah nas bo še več," pa je napovedal vodja sindikata CFDT Francois Chereque.

Francoska vlada sicer dopušča možnost dodatnih pogajanj, predvsem glede upokojevanja ljudi, ki opravljajo posebej zahtevno delo. Fillon je danes zagotovil tudi, da se bodo ljudje, ki začnejo delati pred 18. letom starosti, še vedno lahko upokojili pri 60 letih.

Ankete, opravljene med francoskim prebivalstvom, sicer kažejo mešano sliko. Medtem ko je anketa inštituta Ifop pokazala, da 58 odstotkov Francozov načrtovano reformo označuje kot sprejemljivo, pa je v anketi agencije CSA 68 odstotkov vprašanih izrazilo podporo stavki.